PARTNER PORTALU
 • BGK

Koszty nowelizowania ustaw śmieciowych spadną na gminy i mieszkańców

 • pt    4 września 2014 - 09:58
Koszty nowelizowania ustaw śmieciowych spadną na gminy i mieszkańców

O ile prace nad projektami ustaw nowelizujących nie zostaną ujednolicone może się okazać, iż w ciągu najbliższych miesięcy gminy będą musiały kilkukrotnie dostosowywać systemy gospodarki odpadami komunalnymi do nowych regulacji.
Potrzebne jest jak najszybsze rozpoczęcie prac legislacyjnych nad nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która w sposób kompleksowy i spójny uregulowałaby problem, bazując oczywiście na uprzednio przyjętych rozwiązaniach normatywnych – uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich.

Powyższy postulat jest tym istotniejszy, gdy weźmie się pod uwagę zapowiadane przez Ministerstwo Środowiska kolejne nowelizacje Ustawy o czystości i porządku w gminach.

Czytaj: W reformowaniu ustawy śmieciowej nie widać ani myśli przewodniej, ani idei

Jak podkreśla ZMP projekty powstające w tym zakresie mają mieć charakter systemowy i uwzględniać przede wszystkim skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2013 roku oraz nowe regulacje unijne dotyczące tzw. „.zamówień in-house”.

Zdaniem samorządowców z miast, jeśli prace nad projektami ustaw nowelizujących (sejmowej i senackiej) nie zostaną połączone z pracami nad nowelizacją zapowiadaną przez Ministerstwo Środowiska może się okazać, iż w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy organy gmin będą zobligowane kilkukrotnie dostosowywać gminne systemy gospodarki odpadami komunalnymi do nowych regulacji ustawowych.

 Czytaj też: Nowelizacja ustawy śmieciowej najpierw w KWRiST

Każda zmiana w tym zakresie przekłada się będzie przy tym na sytuację właścicieli nieruchomości oraz pozostałych mieszkańców gmin.

Autorzy nowelizacji twierdzą co prawda, że „projekt ustawy nie spowoduje zwiększenia wydatków dla budżetu państwa i budżetów gmin”.

Jak jednak podkreśla ZMP teza ta wydaje się być wysoce wątpliwa w kontekście kosztów, które w związku z nowelizacją będą zmuszone ponieść gminy.

Koszty te związane będą chociażby z koniecznością dostosowania do nowych wymogów prawnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych czy częstotliwości odbioru odpadów.

Jak podkreślają samorządowcy dodatkowe koszty, w związku z założeniem o samofinansowaniu się nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, zostaną przerzucone na właścicieli nieruchomości, co w niektórych przypadkach będzie musiało się wiązać z koniecznością podniesienia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Były, 2014-09-05 14:25:13

  Do lokator blokowiska : A może poza bluzgami lokator blokowiska zaproponuje coś konstruktywnego ? Może i te ustawy nie są wzorem doskonałości, ale krytyka bez propozycji rozwiązań lepszych niczego nie jest w stanie odmienić. Z jednym się trzeba zgodzić, że spowolnienie prac nad korektą ustawy o utr...zymaniu czystości i porządku w gminach nie jest w tej chwili dobrym pomysłem. Efekty pracy podkomisji kierowanej przez Posła Arkita powinny być przez Sejm uchwalone, a prace nad dalszymi korektami, wynikającymi z pracy zespołu ministerialnego, powinny wartko, ale w odrębnym działaniu się toczyć. W tym bowiem pakiecie jest między innymi kwestia ustalenia górnej stawki opłat za gospodarowanie odpadami, co z uwagi na złożoność tego zagadnienia może spowodować przeciąganie prac nad tą nowelizacją.  rozwiń
 • lokator blokowiska , 2014-09-04 18:12:43

  Pozwalam sobie zadac prozaiczne pytanie !!! Jak długo nasze wielkie władze PO - PSL , rzadowe oraz sejmowe beda sie jeszcze woziły z ustawami o ŚMIECIACH ---?????? ONI JAKO " SMIECIE " TWORZACY BZDURNE USTAWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ABY TYLKO JAK NA...JDŁUŻEJ W TYM SEJMIE ZA ODPOWIEDNIA KASE !!! A , ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZEPCHNĄC NA GMINY !!! System powinien być jednolity w całym kraju --- !!!! PRZEMYŚLANY !!!! Pewne przetargi / tak jak kuriozalnie u Gronkiewiczowej -- TO PARANOJA !!!!!!!!  rozwiń
 • eLPe, 2014-09-04 12:50:52

  Do Obywatel gminy: Zajrzyj Obywatelu do ustawowej definicji "gminy" i nie pisz demagogicznych bzur. Jeśli urzędnik jest mieszkańcem gminy, a jakiejś jest!, to i on ZAPŁACI !!!, jak inni mieszkańcy.