PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowy Zasób Nieruchomości: Gminy wskazały ponad 700 nieruchomości pod zabudowę

  • PAP/MN    26 października 2017 - 16:45
Krajowy Zasób Nieruchomości: Gminy wskazały ponad 700 nieruchomości pod zabudowę
Wiceszef MIB powiedział, że wszystkie nieruchomości zostaną przeanalizowane. (fot. pixabay)

Mamy ponad 700 nieruchomości, które gminy wskazały pod zabudowę mieszkaniową w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
• 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa są zobowiązane przekazać informację o tych gruntach.

• Resort zwrócił się za pośrednictwem wojewodów, by informacje ws. przekazywania gruntów rozpowszechnili wśród samorządowców.

• Wiceminister poinformował, że w najbliższym czasie na stronie internetowej resortu pojawią się ankiety dot. KZN.

Żuchowski poinformował, że "mamy ponad 700 nieruchomości, które z punktu widzenia gmin zostały wskazane (...) na lokalizację mieszkań". "Jesteśmy na etapie rozmów z kilkunastoma gminami, jeśli chodzi już o konkretne lokalizacje. Myślę, że w najbliższym czasie uda nam się zawrzeć stosowne porozumienia z konkretnymi samorządami na budowę mieszkań" - dodał.

Powiedział, że MIB wystąpił także m.in. do Poczty Polskiej oraz PKP SA, "jeśli chodzi o grunty dysponowane przez te dwa podmioty, które mogły być wykorzystane (...) na cele mieszkaniowe". "Jesteśmy w fazie końcowych uzgodnień, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania tych gruntów, również budynków zabudowanych na cele mieszkaniowe" - dodał.

Jak przypomniał Żuchowski, ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września br. Tłumaczył, że ustawa daje szereg instrumentów, narzędzi prawnych, które pozwalają skutecznie dysponować nieruchomościami oraz wykorzystywać je na cele mieszkaniowe.

Czytaj też: Mieszkańcy zalegają z czynszem. Gdzie najgorzej?

"Mamy półtora miesiąca od wejścia w życie ustawy. Jesteśmy w fazie organizacyjnej (....) Krajowego Zasobu Nieruchomości" - przypomniał wiceminister. "Jesteśmy na etapie całego przygotowania oprzyrządowania technicznego do funkcjonowania tego podmiotu. Ruszyły nabory na konkretne etaty pracownicze, a więc specjalistów, którzy będą tymi nieruchomościami we właściwy sposób zawiadywali z punktu widzenia analitycznego. Mamy niezbędne oprzyrządowania prawne" - poinformował Żuchowski.

Jak dodał, żeby umożliwić jednolity przekaz informacji też w wersjach cyfrowych, wydano rozporządzenie, które określa standard przekazywania informacji. Dzięki temu - jak tłumaczył - wszystkie dokumenty dotyczące gruntów przekazywane do KZN mają być spójne.

Wiceszef MIB przypomniał, że zgodnie z przepisami w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa są zobowiązane przekazać informację o tych gruntach. Jeśli dotyczy to gruntów w granicach administracyjnych miast. "Jeśli chodzi o tereny wiejskie ten czas jest o 80 dni" - wskazał. Później informację o tych gruntach będą weryfikować wojewodowie - oni mają na to 30 dni.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Wysokość czynszu na określonym poziomie

Żuchowski ocenił, że pierwsze informacje dot. gruntów będą spływały do KZN po 11 listopada br.

Powiedział, że wszystkie nieruchomości zostaną "przeanalizowane, co umożliwi z punktu widzenia lokalizacji, potencjału, dostaw mediów, uzbrojenia działek komunikacyjnego, uruchomienie przetargów".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.