PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowy Zasób Nieruchomości: Spółki celowe z samorządami dla budowy nowych mieszkań plus

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    3 listopada 2017 - 15:00
Krajowy Zasób Nieruchomości: Spółki celowe z samorządami dla budowy nowych mieszkań plus
Mieszkanie plus ma to być oferta dla tych, których nie stać na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie (fot.pixabay)

Każda taka spółka celowa będzie się rządzić niejako swoimi prawami, w zależności od wkładu danej gminy - mówi Tomasz Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Każda gmina będzie też miała inne stawki czynszowe.
• Lada dzień zostaną podpisane pierwsze listy intencyjne dotyczące Mieszkań plus, jakie powstaną w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

• Budowa tych mieszkań będzie przebiegać równolegle z pilotażowym programem Mieszkanie Plus realizowanym przez BGK Nieruchomości.

• Dzięki KZN gminy zyskają możliwości wnoszenia aportem swoich nieruchomości, łączenia różnych programów w celu zwiększenia zasobu mieszkaniowego, a nawet pozyskania nieruchomości od Skarbu Państwa w przypadku rewitalizacji.

• Najemcy mają otrzymać mieszkania z czynszami niższymi od rynkowych.


11 września weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Dzięki niej możliwe będzie m.in. tworzenie spółek celowych Skarbu Państwa i gmin w celu zrealizowania inwestycji mieszkaniowych.

Spółki celowe i nowe możliwości

- Aportem do spółki mogą być zarówno grunty jak i fundusze - tłumaczył w piątek (3 listopada)Tomasz Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. - Każda taka spółka celowa będzie się rządzić niejako swoimi prawami, to znaczy będzie indywidualnie tworzona - w zależności od wartości i rodzaju aportów, kto i ile wnosi, będzie określane, kto jest właścicielem, ilu mieszkań, komu będą one spłacane itd. - dodał.

Jak podkreślał Żuchowski, rozmowy z kilkoma samorządami są już bardzo zaawansowane.

– W przyszłym tygodniu podpiszemy pierwsze listy intencyjne z około 10 samorządami, sfinalizujemy formalności – zapowiadał Tomasz Żuchowski. – Te formalności to absolutnie nie powoływanie prezesów i licznych zarządów spółek, te mogą powstać w ostatniej kolejności.

Jak podkreślał, celem takich spółek ma być realizacja celu mieszkaniowego. Gminy zyskają też inne możliwości.

- Spółki celowe pozwolą na skorzystanie z zasobu gminy, ale dają też możliwości, jakich do tej pory samorządy nie miały: jak wybudowanie infrastruktury dla inwestycji, budowa umocnień typu budowle przeciwpowodziowe, odbudowa nieruchomości zniszczonych klęskami żywiołowymi - wyliczał na konferencji w Katowicach przedstawiciel MIB.

Jak dodała Tatiana Tymosiewicz, dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami w resorcie budownictwa, ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie ogranicza możliwości gmin do korzystania z innych programów „okołomieszkaniowych” oraz z ustawy o rewitalizacji.

– Wręcz zachęcamy samorządy, by „podpinały” Mieszkanie plus pod swoje projekty rewitalizacyjne – mówiła Tymosiewicz. – Przy rewitalizacji KZN daje możliwość otrzymania od Skarbu Państwa nieruchomości za darmo, oczywiście przy określonych warunkach, ale jest to atrakcyjna możliwość. Podobnie jest przy realizacji programów dotyczących budownictwa socjalnego. KZN otwiera furtkę do tworzenia swego rodzaju konglomeratów – łączenia różnych programów dla powiększenia zasobu mieszkaniowego w gminie.

Budownictwo mieszkań w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości będzie przebiegać równolegle z pilotażowym programem Mieszkanie plus realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. W tym drugim przypadku Listy intencyjne z BGK Nieruchomości podpisało już blisko 60 miejscowości, a pierwsze lokale zostaną oddane do użytku w grudniu w Jarocinie.

Kiedy powstaną pierwsze lokale w ramach ustawy o KZN?

– Do 10 listopada starostowie i prezydenci miast na prawach powiatów mają czas na przekazanie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa, jakie znajdują się w granicach miast – przypomniała Tymosiewicz. – Zakładamy, że pierwsze przetargi zostaną ogłoszone w 2018 r., a w 2019 r. będzie tych przetargów już na tyle dużo, by podmiot Krajowy Zasób Nieruchomości nie musiał być dotowany z budżetu państwa – dodała.

Jak wynika z szacunków MIB, czynsze w tych lokalach będą różne w zależności od sytuacji rynkowej województwa czy miasta, ale w żadnym nie powinny przekroczyć 20 zł za m2 w formule najmu z opcja dojścia do własności. Dla przykładu w Warszawie stawka ma wynosić 19,18 zł za m2, w Krakowie – 15,56 zł/m2, we Wrocławiu – 15,57 zł/m2, Katowicach 14,68 zł/m2, Rzeszowie – 13,46 zł/kw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Doświadczony lokator, 2017-11-04 07:30:48

    Pożyjemy zobaczymy,oby nie stały się spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami a lokatorzy byli bezwzględnie okradani. Tak jak jest to dotychczas praktykowane.