PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Adam W. usłyszał wyrok za próbę wyłudzenia nieruchomości

  • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 16:16
Kraków: Adam W. usłyszał wyrok za próbę wyłudzenia nieruchomości
Sąd potwierdził ustalenia prokuratury. (fot. Fotolia)

Na karę dwóch lat pozbawienia wolności skazał krakowski Sąd Okręgowy adwokata Adama W. za próbę wyłudzenia na podstawie sfałszowanych na Ukrainie dokumentów dwóch nieruchomości w Krakowie: kamienicy przy ul. Dietla i działki przy ul. Koletek o wartości blisko 4 mln zł.
Sąd zakazał także Adamowi W. wykonywania zawodu adwokata przez 8 lat i ukarał go grzywną 10 tys. zł. Oskarżony będzie musiał także ponieść koszty postępowania w kwocie ponad 21 tys. zł.

Drugi oskarżony w tym procesie Aleksander L. skazany został na karę półtora roku pozbawienia wolności.

Jak wskazywała prokuratura, podczas licznych procesów cywilnych oraz postępowań przed Urzędem Stanu Cywilnego w Krakowie adwokat Adam W. i Aleksander L. posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami dotyczącymi śmierci rodziny właścicieli nieruchomości we Lwowie w lipcu i sierpniu 1941 r. w wyniku akcji gestapo i tamtejszej policji.

Posługiwali się też sfałszowanym testamentem z 18 lipca 1941 r., w którym całość majątku - czyli nieruchomości w Krakowie - żydowski właściciel przekazał na rzecz ojca podejrzanego Aleksandra L. Zaświadczenia potwierdzające te okoliczności wystawił dyrektor archiwum we Lwowie.

Sąd potwierdził ustalenia prokuratury, że dokumenty te są sfałszowane i nierzetelne, albowiem osoby, których dotyczą, nie były w czasie II wojny we Lwowie, wojnę przeżyły i mieszkały potem w Krakowie, a rzekomy testator zmarł w 2011 roku w USA. W 2006 r. do Krakowa przyjechał jego syn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-11-21 09:06:37

    Tylko na osiem lat, a potem znowu można wyłudzać?