PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Czyżyny pozbędą się piecyków gazowych

  • JL    12 kwietnia 2016 - 10:11
Kraków: Czyżyny pozbędą się piecyków gazowych
W ponad 4 tys. mieszkań w Krakowie zostaną zlikwidowane piecyki gazowe. Fot. Pixabay.com

Ponad 4 tys. mieszkań krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Czyżyny zmieni w najbliższym czasie źródło zaopatrzenia w ciepłą wodę.
Niebezpieczne i mało komfortowe w eksploatacji podgrzewacze gazowe zastąpi ciepła woda z miejskiej sieci. Zarząd spółdzielni, krakowski oddział EDF Polska i MPEC podpisali umowę w tej sprawie.

Każdego roku zmodernizowane zostanie około 10 budynków zarządzanych przez spółdzielnię. W ten sposób do roku 2020 niemal 10 tysięcy mieszkańców spółdzielni będzie mogło korzystać z dobrodziejstw ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny to jedna z największych krakowskich spółdzielni. Zarządza łącznie 61 budynkami mieszkalnymi zlokalizowanymi na osiedlach 2 Pułku Lotniczego i Dywizjonu 303. Większość z nich – 47 powstało w latach 1978-1988 i to właśnie w nich zamontowane zostały piecyki gazowe do podgrzewania wody.

Pierwszy blok, na os. 2 Pułku Lotniczego 5, pilotażowo został zmodernizowany w 2015 roku. Jeszcze w tym roku ruszą prace w kolejnych 4 budynkach. Cały projekt zamknie się do 2020 roku.

Ciepła woda z kranu lepsza niż z piecyka?

Ciepła woda użytkowa jest bardziej ekologiczna, bo ciepło sieciowe, produkowane w procesie kogeneracji, ma wyższą efektywność energetyczną niż piecyk gazowy.

Piecyki gazowe stanowią w Krakowie istotną przyczynę zatruć tlenkiem węgla. Tylko w okresie poprzedniego sezonu grzewczego, od października 2014 r. do kwietnia 2015 r., krakowscy strażacy zanotowali 210 zatruć tlenkiem węgla, który ulatnia się przy niepełnym spalaniu gazu.

Program ciepła woda użytkowa, któremu patronuje prezydent Krakowa, realizowany jest przez partnerów marki Ciepło dla Krakowa: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, CEZ Skawina oraz EDF Polska S.A. Oddział nr 1 w Krakowie. Ponad 10 lat pracy zaowocowało likwidacją przeszło 16 tys. piecyków gazowych w mieszkaniach, instytucjach i prywatnych przedsiębiorstwach.

Podobne umowy realizowane są też w sześciu innych krakowskich spółdzielniach mieszkaniowych. To ponad 300 budynków, w których mieszka około 40 tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.