PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków dopłaca do instalacji do zbierania deszczówki

 • PAP    29 stycznia 2014 - 16:56
Kraków dopłaca do instalacji do zbierania deszczówki

W Krakowie rusza program zachęcający mieszkańców do zbierania wody deszczowej; miasto ma przyznawać specjalne dopłaty do zakupu i montażu instalacji służących do tego celu. Od środy zainteresowani mogą składać wnioski o dofinansowanie tych inwestycji.
W tym roku na dofinansowanie m.in. zbiorników na deszczówkę, retencję, miasto przeznaczy milion złotych. Pieniądze na dotacje będą pochodzić z budżetu miasta, a także z wojewódzkiego i gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

Uchwałę dotyczącą utworzenia specjalnego programu przyjęli radni miejscy w sierpniu zeszłego roku. Jej inicjatorem był przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa Wojciech Wojtowicz. Zgodnie z nią posiadacze nieruchomości - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogą otrzymywać od miasta dotację w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. Dotacjami są objęte: budowa lub modernizacja instalacji i montaż zbiorników do gromadzenia deszczówki.

O finansowe wsparcie zbiorników do gromadzenia deszczówki mogą ubiegać się osoby dysponujące tytułem własności, wynikającym np. z prawa własności, czy użytkowania wieczystego dla nieruchomości położonych na terenie Krakowa.

Jak przekonują pomysłodawcy, gromadzenie wody deszczowej z jednej strony pomaga rozwiązać problem z jej odprowadzeniem do cieków, rowów i do kanalizacji, dzięki czemu przyczynia się do ochrony przeciwpowodziowej. Gromadzenie deszczówki pozwala też gospodarstwom domowym na oszczędzanie wody pochodzącej z wodociągów miejskich.

Według nich zagospodarowanie wody deszczowej jest kluczowym elementem ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Pozwala na zmniejszenie zużycia wody z wodociągów w gospodarstwie domowym nawet o połowę, co przyniesie oszczędności finansowe dla mieszkańców.

Zgromadzona woda deszczowa może służyć do podlewania trawnika, ogrodu, mycia samochodu, a także do spłukiwania sanitariatów, prania czy sprzątania.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2014-02-01 01:54:48

  Taka instalacja się zwraca zarówno w domu prywatnym jak i wielorodzinnym oraz zakładach przemysłowych. Kryterium przyznania tylko 5 tyś do projektu dla firm jest śmiesznie niskie. jest to instalacja raczkująca w Polsce
 • miła, 2014-01-31 08:33:43

  pomysł chyba fajny, ale może ktoś tu napisać, jak to wygląda pod względem ekonomicznym? Zwróci się kiedyś?