Kraków i Gorzów Wielkopolski będą miały nowe autobusy

• Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zawarło umowę na dostawę 15 autobusów niskopodłogowych typu midi.
• Stolica Małopolski w ramach RPO na lata 2014-2020 ma się wzbogacić w sumie o 107 autobusów.
• Również 15 nowych autobusów ma trafić do Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto ogłosiło przetarg na zasadzie leasingu finansowego.
Kraków i Gorzów Wielkopolski będą miały nowe autobusy
Nowe autobusy trafią do Krakowa i Gorzowa Wielkopolskiego (fot. wikipedia.org)

W Krakowie z nowych autobusów mieszkańcy skorzystają od początku przyszłego roku. Nowe niskopodłogowe pojazdy będą wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę ochrony środowiska Euro 6. Oprócz tego będą posiadać klimatyzację, automat biletowy, kamery oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Wartość podpisanego kontraktu to 14,9 mln złotych. W sumie do Krakowa ma trafić 107 autobusów, na co MPK ma otrzymać środki w wysokości ponad 115,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Oprócz wspomnianych autobusów typu midi, MPK w ramach tego projektu kupi 60 autobusów 12-metrowych, 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania oraz 12 autobusów hybrydowych.

Czytaj też: Mazowieckie samorządy nie dostaną pieniędzy na diesle?

Nowe autobusy pojawią się również w Gorzowie Wielkopolskim. Jak donosi portal transport-publiczny.pl, tamtejszy MZK ogłosił przetarg na dostawę 15 nowych autobusów 12–metrowych na zasadzie leasingu finansowego. W przetargu, w którym oferty można składać do 10 sierpnia, MZK ma do wydania 16,5 mln zł netto. Autobusy niskopodłogowe mają pochodzić od jednego producenta i mają posiadać jednakowe wyposażenie. Dostawca będzie musiał zrealizować zamówienie do 180 dni od momentu podpisania umowy.

Tym samym Gorzów konsekwentnie dąży do odnowienia taboru. W styczniu tego roku miasto wydzierżawiło 10 nowych autobusów firmy Solaris, mogących pomieścić po minimum 85 pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE