PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Jak wymienić piec węglowy? Nowe zasady i nowe formularze

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 19:37
Kraków: Jak wymienić piec węglowy? Nowe zasady i nowe formularze
Władze miasta liczą, że po zmianie przepisów możliwe będzie likwidowanie nawet do 6 tys. pieców rocznie (fot.pixabay.com)

• Od marca wymiana pieców węglowych w Krakowie będzie się odbywać na nowych zasadach.
• Uproszczone zostaną formularze wniosków o wymianę pieców
• Wymiana pieców będzie łatwiejsza i szybsza.
"Będą możliwe bezgotówkowe rozliczenia z firmami, które zajmują się wymianą pieców węglowych i prostsze formularze dla starających się o dotacje na ten cel" - zdecydowali krakowscy radni.

"Nowe zasady powinny wejść w życie w marcu. Liczymy, że będą one dużym ułatwieniem dla osób, które chcą wymienić piece węglowe na ekologiczne źródła energii i że przyśpieszy to proces likwidacji palenisk węglowych w mieście" - mówiła dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Czytaj też: Urzędnicy będą zachęcać do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne

Do tej pory mieszkańcy musieli najpierw sfinansować wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania, a potem starać się o dotację na ten cel z miasta. Po zmianach w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji możliwe będą rozliczenia bezgotówkowe. Mieszkańcy będą musieli znaleźć wykonawcę usługi i mogą podpisać umowę z miastem, w której znajdą się zapisy, że to miasto rozliczy się bezpośrednio z firmą.

Uproszczone zostaną także formularze wniosków o wymianę pieców: zamiast czterech będą mieć dwie strony. Zainteresowani nie będą już musieli dostarczać urzędnikom szeregu dodatkowych informacji m.in. o powierzchni lokalu czy umowie zawartej z dostawcą energii.

By przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o wymianę pieców zatrudnionych ma być więcej urzędników. Do tej pory zajmowały się tym 23 osoby, ma być ich 36. Wnioski mieszkańców mają być też rozpatrywane szybciej. Miasto chce sporządzić listę firm, które rekomenduje mieszkańcom. Kryteria wyboru tych firm są jeszcze ustalane, ale pod uwagę brane będą m.in. cena, jakość i czas wykonania usługi, udzielana gwarancja, niezawodność i potencjał firmy.

1 września 2019 r. w życie ma wejść uchwała sejmiku zabraniająca używania do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie paliw stałych. Piece węglowe powinny zniknąć. Według zakończonej jesienią zeszłego roku inwentaryzacji w Krakowie działało blisko 24,5 tys. palenisk węglowych. W 2015 r. udało się wymienić na bardziej ekologiczne źródła energii niemal 1,2 tys. pieców i blisko 1,2 tys. kotłowni.

Władze miasta liczą, że po zmianie przepisów możliwe będzie likwidowanie nawet do 6 tys. pieców rocznie, ale wiele zależy od tego, czy mieszkańcy będą tym zainteresowani.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.