PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków, komunikacja miejska: Parada z okazji 90-lecia komunikacji autobusowej

 • bad/PAP    11 czerwca 2017 - 10:38
Kraków, komunikacja miejska: Parada z okazji 90-lecia komunikacji autobusowej
W paradzie pojadą m.in. najstarszy w Polsce autobus Rugby Express L, San H01B, popularny „Ogórek" oraz Ikarusy. Fot. mat. prasowe

Najstarsze zachowane w Polsce modele autobusów używane w komunikacji miejskiej m.in. Rugby Express L z 1929 r. będzie można zobaczyć w niedzielę podczas parady zorganizowanej z okazji 90-lecia komunikacji autobusowej w Krakowie.
• Z okazji 90-lecia komunikacji autobusowej w Krakowie, mieszkańcy i turyści mają okazję do przejazdu zabytkowymi autobusami.

• Przez centrum miasta przejadą najstarsze pojazdy, od dawna wycofane z tras.

• Będą także autobusy, które obecnie przewożą pasażerów, w tym elektryczne i hybrydowe.

Prawie 30 pojazdów - te dawno już wycofane z użytku oraz najnowsze, elektryczne i hybrydowe - wyjadą o g. 11.00 z Zajezdni Tramwajowej przy ul. Brożka. Trasą przez rondo Matecznego, ul. Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Piłsudskiego dotrą pod stadion miejski przy al. 3 maja.

W paradzie pojadą m.in.: najstarszy w Polsce autobus Rugby Express L, pierwszy polski autobus przystosowany do obsługi linii miejskich San H01B, Jelcz 272 MEX czyli popularny "ogórek" oraz Ikarusy. W autobusach będzie można spotkać postaci, które żyły w czasach kursowania tych pojazdów, np. Marylin Monroe czy Elvisa Presleya. Pasażerowie także mogą się przebrać, a ci, którzy zrobią to najlepiej otrzymają nagrody. Upominki czekają także na autorów najciekawszych zdjęć z parady.

Pierwszą regularną linię autobusową w Krakowie uruchomiono 17 stycznia 1927 r. z Prądnika Czerwonego do Barbakanu, choć już cztery lata wcześniej z Salwatora na Wolę Justowską w niedzielę i święta kursowały autobusu Benz Gaggenau MS zabierające na pokład 26 osób.

Na przełomie lat 20. i 30. w Krakowie powstało 16 linii autobusowych, ale nie kursowały one jednocześnie: te o małej frekwencji zawieszano, przekształcano w linie sezonowe lub likwidowano. Z końcem lat 30-tych w ruchu codziennym wykorzystywano jedynie sześć-siedem wozów, a w dni świąteczne 12.

- W sierpniu i wrześniu 1939 roku zarekwirowano większość autobusów, w garażach spółki komunikacyjnej zostało ich 13. Za zgodą władz okupacyjnych autobusy adaptowano do dowozu żywności spoza miasta. Po wyjęciu siedzeń nie nadawały się one już do ruchu osobowego - mówił Jacek Kołodziej, kierownik Stacji Obsługi i Remontów w MPK SA w Krakowie.

W latach 1940-41 powstały dwie linie stanowiące przedłużenie linii tramwajowych. Kursowały na nich sprowadzone z Warszawy autobusy Chevrolet-bielany z napędem na gaz drzewny. Ruch autobusów na ulicach Krakowa został zakończony we wrześniu 1944 r. z uwagi na notoryczny brak paliwa i zbliżający się front.

Pierwszą po wojnie linię autobusową uruchomiono 19 maja 1945 roku na trasie Mateczny - Swoszowice, a w listopadzie 1946 roku uruchomiono pierwsze regularne linie: Barbakan - Prądnik Czerwony oraz III most - Prokocim, a następnie do Piasków Wielkich i Lasu Wolskiego. Korzystano wówczas z bardzo różnego - także pod względem technicznym - taboru, pierwsze nowe autobusy krakowska komunikacja otrzymała wiosną 1950 r. i były to pojazdy węgierskiej marki Mavag, Przez lata pasażerowie korzystali w Krakowie z różnych autobusów: Ikarus, San, Jelcz, Scania, Volvo, MAN współcześnie najwięcej jest Solarisów.

Pierwszą linię pośpieszną "A" z placu Wolności do Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina uruchomiono w 1959 r., a pierwszą linią przekraczającą regularnie granice Krakowa była "207" z Kleparza do Zielonek kursująca od 1963 r.

Od 1989 r. autobusy miejskie w Krakowie są malowane na kolor biało-niebieski, a nie jak było wcześniej w całej Polsce na biało-czerwono.

Dziś w Krakowie funkcjonuje ponad 160 linii autobusowych, obsługiwanych przez dwóch przewoźników: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Mobilis.

Krakowskie MPK, które organizuje niedzielną paradę dysponuje jednym z najnowocześniejszych taborów w Polsce. - Wszystkie nasze autobusy są niskopodłogowe. Na regularnych liniach wykorzystujemy obecnie siedem pojazdów elektrycznych, a wkrótce zostanie dostarczonych kolejnych 20 tego typu autobusów - powiedział rzecznik MPK Marek Gancarczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.