PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Kontrolerzy biletów będą chodzić w mundurze i czerwonym krawacie

  • PAP/AT    1 lutego 2016 - 13:28
Kraków: Kontrolerzy biletów będą chodzić w mundurze i czerwonym krawacie
Od 1 lutego w krakowskich tramwajach i autobusach pojawią się kontrolerzy w jednolitych strojach służbowych (fot.zikit.krakow.pl)

• 50 kontrolerów w Krakowie będzie jeździć w mundurach, kolejnych 50 bez nich.
• Kontrolerzy zostali wyposażeni w nowe czytniki kart miejskich.
• Kontroli ma być w ciągu miesiąca ok. 15 tys.
Czerwony krawat i granatowy mundur - tak od 1 lutego prezentuje się 50 pracujących w Krakowie kontrolerów biletów komunikacji miejskiej. Otrzymali oni także nowe urządzenia, które umożliwiają zapisanie w systemie i wydruk informacji o karze naliczonej za jazdę na gapę.

"Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie umundurowania, by kontrolerzy byli bardziej widoczni i w razie potrzeby mogli w pojeździe służyć pomocą pasażerom. Z drugiej strony chcemy, by osoby, które jeżdżą bez biletu przekonały się, że kontrole są naprawdę częste" - powiedział rzecznik Zarządu Infrastruktury i Transportu w Krakowie Michał Pyclik.

Strój kontrolera to: biała koszula, czerwony krawat, granatowe spodnie i granatowa kurtka z logo ZIKiT plus identyfikator.

50 kontrolerów będzie jeździć w mundurach, kolejnych 50 bez nich. Usługi świadczy wybrana przez ZIKiT w przetargu firma Renoma. Ma się ona zająć nie tylko kontrolą biletów, ale także ściąganiem należności i rozpatrywaniem odwołań pasażerów. Jeśli osoby ukarane za jazdę na gapę nie zgodzą się z rozstrzygnięciem firmy, będą mogły odwołać się do ZIKiT.

Poza umundurowaniem nowością jest wyposażenie kontrolerów w nowe czytniki kart miejskich - w przypadku, gdy zapisany na nich bilet okresowy będzie nieważny opłaty karne będą naliczane automatycznie, a potwierdzenie drukowane. Oznacza to, że nie trzeba już będzie wysiadać z kontrolerem na najbliższym przystanku, a ten nie będzie musiał wypełniać druku ręcznie. "Nowe urządzenia pozwolą nam także na podgląd, jak pracują kontrolerzy, czy np. nie omijają jakiejś linii lub czy nie pojawiają się zbyt rzadko" - mówił Pyclik.

Zgodnie z umową miesięcznie kontrolerzy powinni wystawić ok. 6 tys. opłat dodatkowych czyli złapać tylu gapowiczów, kontroli ma być w ciągu miesiąca ok. 15 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.