Kraków ma nowy system rowerów miejskich

W Krakowie można korzystać z pierwszej pilotażowej partii rowerów Wavelo. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 jednośladów oraz 15 stacji w centrum miasta.
Kraków ma nowy system rowerów miejskich
Kraków zamierza całkowicie przebudować swą sieć rowerów miejskich. Fot. Kraków.pl (Bogusław Świerzowski)

Od wiosny 2017 roku krakowianie i turyści będą mogli korzystać z 1,5 tys. nowoczesnych rowerów oraz ze 150 stacji. Wavelo to nowy system rowerów miejskich, który umożliwia szybkie i bezobsługowe wypożyczanie jednośladów zaprojektowanych specjalnie do wygodnego poruszania się po mieście. Rower można wypożyczyć i zwrócić na dowolnej stacji. Niskie abonamenty 19 lub 29 zł, uprawniające do jazdy przez kolejno 60 lub 90 minut dziennie, mają zachęcać krakowian do preferowania codziennego przemieszczania się rowerem do pracy lub na zakupy.

– Miasto musi opierać się także na ruchu rowerowym, a nie tylko samochodowym. Bez znacznego udziału ruchu rowerowego nie będziemy mieć czystego powietrza w Krakowie – uważa Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT ds. transportu.

Ze względu na to Kraków zdecydował się w tym roku na całkowitą przebudowę swojej sieci rowerów miejskich. System w większości finansowany będzie spoza budżetu Krakowa.

Start Wavelo to nie jedyna dobra informacja dla rowerzystów. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował o przesunięciu dodatkowych 30 mln złotych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na budowę kolejnych ścieżek rowerowych w Krakowie. Kwota na infrastrukturę rowerową powiększy się do 90 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do dzrgxd: po krakowie jeżdżę swoją indianą... więc wiesz.... przynajmniej nie wszyscy

urowy, 2016-10-21 13:19:26 odpowiedz

Krakowianie tacy biedni że nie stac ich na rower ,że muszą pożyczać od miasta ? co z nimi ?

dzrgxd, 2016-10-17 10:57:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE