PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: miejska spółka ogłosiła przetarg na 77 autobusów

  • PAP/MIW    18 lipca 2016 - 14:28
Kraków: miejska spółka ogłosiła przetarg na 77 autobusów

Nowe autobusy powinne pojawić się pod Wawelem w pierwszej połowie przyszłego roku. (fot. : pixabay.com).

• Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na dostawę 77 autobusów przegubowych.
• Pojazdy mają być wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6.
• W ostatnim czasie krakowskie MPK zamówiło już 107 nowych pojazdów.
Jak poinformował rzecznik MPK Marek Gancarczyk, pierwsze nowe przegubowe autobusy powinny pojawić się w Krakowie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pojazdy mają zostać nabyte poprzez leasing. Autobusy o długości 18 metrów będą wyposażone w silniki Euro 6, klimatyzację i nowoczesne systemy informacji pasażerskiej.

Pozyskanie autobusów przegubowych, to kolejne duże zamówienie realizowane przez krakowskiego przewoźnika. W tym roku realizuje on duży program inwestycyjny dotyczący zakupu 107 ekologicznych autobusów. Inwestycja o wartości ponad 167,4 mln zł uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych - ponad 115,7 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W puli tej znajduje się 60 autobusów spalinowych o długości 12 metrów wyprodukowanych przez firmę Solaris Bus&Coach oraz 12 pojazdów hybrydowych tego samego producenta, a także 15 krótkich autobusów, które dostarczy Autosan. Na ukończeniu jest przetarg na 20 autobusów elektrycznych, w tym trzy pojazdy przegubowe. Pierwsze z tych pojazdów wyjadą na ulice miasta na przełomie czerwca i lipca tego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński poinformował, że zaplanowana wymiana taboru zbliża przewoźnika do osiągnięcia w 2017 r. celu strategicznego, jakim jest posiadanie 80 proc. autobusów spełniających wysokie normy emisyjne Euro 5 i 6. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.