PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, mieszkania komunalne: miasto ukończyło budowę 48 lokali

  • MN    11 lipca 2016 - 15:32
Kraków, mieszkania komunalne: miasto ukończyło budowę 48 lokali

Tak prezentują się nowe mieszkania przy ul. Mały Płaszów w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

• Kraków zakończył właśnie budowę nowych mieszkań komunalnych.
• Powstało 48 lokali w czterokondygnacyjnym budynku.
• Inwestycję realizowano od 2014 roku.
W poniedziałek, 11 lipca, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał czterem rodzinom klucze do nowych mieszkań komunalnych przy ul. Mały Płaszów. W tym miejscu powstał czterokondygnacyjny budynek, obejmujący 48 lokali (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) o łącznej powierzchni użytkowej 1780,11 mkw. W pobliżu wybudowano ogólnodostępny parking na 60 samochodów i plac zabaw.

W budynku są lokale o powierzchniach od 24,95 mkw. do 47,93 mkw., jedno i dwupokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym i pomieszczeniami pomocniczymi. Roboty budowlane rozpoczęły się 24 listopada 2014 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 6,37 mln zł.

Jak tłumaczą krakowscy urzędnicy, mieszkania zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób uprawnionych do otrzymania lokali zamiennych oraz osób objętych listami mieszkaniowymi z 2014 roku. Kilka lokali zostanie także wynajętych osobom z orzeczoną eksmisją, zamieszkującym w lokalach o bardzo złym stanie technicznym. Pozostałe lokale zostaną zaoferowane w ramach programu zamian dla najemców lokali gminnych zainteresowanych poprawą swoich warunków mieszkaniowych.

Kraków pozyskuje lokale mieszkalne m.in. poprzez realizację inwestycji własnych, zakupy lokali mieszkalnych, a także adaptacje budynków lub lokali. Realizacja budynków mieszkalnych na gruntach własnych gminy jest najtańszą formą pozyskiwania lokali mieszkalnych.

Czytaj też: W Radomiu zapraszają lokatorów mieszkań komunalnych do pracy

W latach 2003-2015 gmina przekazała do zasiedlenia (łącznie z odzyskanymi pustostanami) 4939 lokali mieszkalnych. Wciąż jeszcze dużo osób czeka na przydział mieszkania. Na przydział lokalu w związku ze spełnieniem kryteriów niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów oczekuje 130 rodzin, 33 rodziny oczekują na lokal zamienny, a 400 rodzin oczekuje na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu.

Miasto planuje budowę kolejnych mieszkań. Na przełomie 2016 i 2017 roku gmina ma uzyskać pozwolenie na budowę 170 mieszkań w siedmiu budynkach przy ul. Wańkowicza. W przygotowaniu jest także budowa 50 mieszkań przy ul. Fredry (finansowanie w latach 2018-2022).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.