PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: MPK otrzymało 60 nowych autobusów

  • MIW    20 lipca 2016 - 15:40
Kraków: MPK otrzymało 60 nowych autobusów
Nowe autobusy dotarły do Krakowa tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. (fot. : Wiesław Majka / krakow.pl)

• Sfinalizowany został największy zakup Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.
• Zakupione przez MPK nowe pojazdy wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska.
• Autobusy wyposażone są w ładowarki USB, monitoring, klimatyzację i nowoczesny system informacji pasażerskiej.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie właśnie otrzymało 60 nowych autobusów marki Solaris Bus&Coach. To największy zakup w jego historii. Nowe wozy wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska.

- Największy zakup w historii krakowskiego MPK pokazuje, jak zmieniła się polityka transportowa Krakowa. W ostatnich kilku latach nasze działania mają na celu poprawę jakości powietrza i dzisiejszy zakup doskonale to potwierdza. Nowe autobusy spełniają najwyższe normy unijne Euro 6 – podkreślał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który wespół z wicemarszałkiem województwa małopolskiego, Stanisławem Sorysem, brał udział w przekazaniu autobusów.

O wprowadzeniu darmowej komunikacji w Krakowie na wypadek smogu czytaj tutaj

Jak informuje krakowski ratusz, w porównaniu ze znanymi dotychczas w Krakowie autobusami Urbino nowa generacja pojazdów oferuje pasażerom więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz bardziej przestronne wnętrze, zaś kierowcom bardziej ergonomiczną kabinę, która dzięki wyżej umiejscowionemu fotelowi zapewnia im lepszą widoczność. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostaną trzy porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.

Czytaj też: Kraków: W czasie ŚDM najlepiej podróżować komunikacją miejską

Autobusy są ponadto wyposażone w klimatyzację, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic wyświetlających trasę przejazdu wraz z mapą Krakowa oraz z głosowego zapowiadania przystanków, a także automaty biletowe. Pasażerowie zapłacą w nich za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale także kartą płatniczą.

Czytaj też: Kraków: miejska spółka ogłosiła przetarg na 77 autobusów

Pojazdy są napędzane ekologicznymi silnikami firmy DAF spełniającymi restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Dodatkową nowością będzie system rekuperacji energii. Odzyskiwana w procesie hamowania energia kinetyczna po przekształceniu na elektryczną jest gromadzona w specjalnych superkondensatorach. Następnie można ją wykorzystać do zasilania instalacji elektrycznej autobusu, czyli np. do oświetlenia czy do automatu biletowego. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • v, 2016-07-21 12:31:30

    Do aa: IV generacja
  • aa, 2016-07-21 10:20:10

    A który to model Urbino?