PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Nowoczesne lampy uliczne dostosują natężenie światła do warunków zewnętrznych

  • PAP/AT    21 stycznia 2016 - 10:37
Kraków: Nowoczesne lampy uliczne dostosują natężenie światła do warunków zewnętrznych
Kraków zainstaluje 3766 punktów świetlnych na terenie Krowodrzy i Śródmieścia (fot.krakow.pl)

• Krakowie zamontuje oświetlenie uliczne, które dostosuje intensywność światła do warunków zewnętrznych.
• Lampy będą montowane od wiosny do jesieni.
• Inwestycja o wartości 33,2 mln zł została w 45 proc. dofinansowana
Nowoczesne lampy to efekt projektu badawczego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jak poinformował przedstawiciel ZIKiT Władysław Reczyński, w sumie zainstalowanych będzie 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie Krowodrzy i Śródmieścia, w rejonach, gdzie znajdują się obiekty AGH. Lampy, wykonane w technologii LED, dzięki odpowiednim algorytmom będą dostosowywać intensywność emitowanego światła do warunków pogodowych, natężenia ruchu czy oświetlenia zewnętrznego np. reklamy, księżyc.

"Obecnie natężenie oświetlenia ulicznego w Krakowie nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych, a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia" - zaznaczył Reczyński.

Według uczestników projektu jego realizacja przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2. Koszt przedsięwzięcia wynosi 8 mln zł, z czego połowa będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.

W grudniu zeszłego roku zakończyła się w Krakowie wymiana blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowiło 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście, na energooszczędne typu LED, które potrzebują o ponad 60 proc. mniej energii elektrycznej. Przyniosło to oszczędności - ok. 1,3 mln zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie ok. 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyniła się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Inwestycja o wartości 33,2 mln zł została w 45 proc. dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu SOWA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • adx, 2016-01-21 16:08:26

    nie wiem czy chciałbym mieszkać przy takim pływającym oświetleniu. Raz jaśniej raz ciemniej