PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, rower miejski: Przybędzie stacji rowerowych

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 16:04
Kraków, rower miejski: Przybędzie stacji rowerowych
Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich (fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

• Od 1 marca krakowska wypożyczalnia rowerów miejskich Wavelo będzie dysponować 300 rowerami ulokowanymi przy 30 stacjach na terenie miasta.
• Przez zimę można było korzystać ze 100 jednośladów i 15 stacji. Pojawią się też dwie nowe opcje płacenia za wypożyczenie pojazdu.
"Zgodnie z planem stopniowo zapełniamy obszar naszego systemu tak, by poruszanie się rowerem po mieście było łatwe i wygodne" - poinformował w środę Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny projektu Wavelo.

"Rozmieszczając pierwsze stacje skupiliśmy się na ścisłym centrum, teraz poszerzamy ten obszar o okalające dzielnice, aby poprawić dostęp do systemu i zachęcić użytkowników do jeszcze częstszego z niego korzystania" - dodał.

Miejska wypożyczalnia rowerów, której mieszkańcy w głosowaniu nadali nazwę Wavelo, funkcjonuje od października zeszłego roku z koncesją wydaną przez miasto na osiem lat, bez zimowej przerwy.

W pierwszym okresie wdrażania systemu do dyspozycji mieszkańców było 100 rowerów ulokowanych przy 15 stacjach. Z początkiem przyszłego miesiąca użytkownicy będą mogli korzystać z dodatkowych 15 stacji i 200 rowerów. Według zapowiedzi operatora w połowie kwietnia tego roku system osiągnie docelową skalę - 150 stacji i 1,5 tys. jednośladów.

W opinii operatora krakowskie rowery to najnowocześniejsze jednoślady czwartej generacji, charakteryzujące się wytrzymałością i wysokim komfortem jazdy. Wyposażone są w wał Cardana zastępujący łańcuch, komputer pokładowy, aktywny GPS pozwalający na stałe monitorowanie pojazdu i oświetlenie LED. Urządzenia te są zasilane przez dynamo i panel słoneczny.

Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.