PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków się nie poddaje i walczy z Uberem. Skutecznie

 • pt    23 marca 2017 - 13:38
Kraków się nie poddaje i walczy z Uberem. Skutecznie
Świadczenie usług przewozowych wymaga licencji - podkreśla krakowski magistrat. (fot.krakow.pl)

We wtorek (21 marca) zapadł kolejny, szósty wyrok w sprawie przeciwko kierowcy Ubera. Krakowski sąd uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, czyli wykonanie usługi przewozowej bez wymaganej licencji taksówkarskiej oraz bez założonej działalności gospodarczej.
• Trwa spór między krakowskim magistratem a Uberem.

• Przed sądem zapadło już kilka wyroków w sprawach przeciwko kierowcom Ubera.

• Poza jednym, pozostałe przyznawały rację urzędnikom, którzy domagają się od kierowców posiadania licencji taksówkarskiej.

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał kierowcę Ubera za winnego wyświadczenia usługi przewozowej osób bez wymaganej licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej.

Jak podkreślają w krakowskim magistracie, sąd nie zakwestionował legalności złożonego wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia, a wydając wyrok potwierdził uprawnienie prezydenta miasta Krakowa do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego przeciwko kierowcom korzystającym z mobilnej aplikacji Uber, a tym samym do podejmowania działań zmierzających do ujawniania wykroczeń przeciwko porządkowi publicznemu.

Ponadto okazało się, że kilka dni wcześniej, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta nałożył na tego kierowcę mandat skarbowy za wykroczenie z art. 60 § 4 Kodeksu karnego skarbowego, polegające na braku księgowania przychodów przy użyciu kasy fiskalnej.

Mandat ten jest efektem złożonych w ubiegłym roku przez magistrat do urzędów skarbowych, oprócz wniosków do sądów, zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przez kierowców Ubera wykroczeń skarbowych, polegających na sprzedaży usługi przewozu osób z pominięciem kasy rejestrującej, w konsekwencji niewydanie paragonu fiskalnego stwierdzającego dokonanie sprzedaży. Jest to drugi, znany urzędowi, przypadek nałożenia na kierowcę Ubera mandatu karnego.

To nie jedyny korzystny dla Krakowa wyrok sądowy w takich samych sprawach. Do tej pory w pięciu przypadkach zostały rzeczone dla kierowców Ubera kary grzywny w wysokości od 100 zł do 2 tys. zł.

Kto ma prawo do kontroli

Kilka dni temu pisaliśmy także o rozstrzygnięciu korzystnym dla Ubera, gdzie sąd uznał, że to policja a nie prezydent miasta mają uprawnienia do kontrolowania kierowców.

Zdaniem Wiesława Szanduły, głównego specjalisty ds. transportu licencjonowanego w krakowskim urzędzie to orzeczenie, które dotyczy tylko jednej konkretnej sprawy, a nie wszystkich kierowców Ubera – na co wskazują wyroki w innych sprawach:

- Wbrew nieprzychylnej urzędowi miasta interpretacji tego postanowienia przez przedstawicieli Ubera wyrażanej za pośrednictwem massmediów – informuję, że orzeczenie to nie jest wyrokiem tylko „postanowieniem”, po drugie - postanowienie to dotyczy tylko jednego kierowcy Uber wskazanego we wniosku o ukaranie, ale nie wszystkich kierowców tej organizacji przewozowej – mówi Wiesław Szanduła.

Jak dodaje urzędnik, postanowienie to nie zamyka konkretnej sprawy, a to dlatego, że prezydent Krakowa złożył na nie zażalenie.

- Zatem oświadczenia przedstawicieli Ubera, że „urzędnicy miejscy nie mają uprawnień do występowania przeciwko kierowcom korzystającym z aplikacji Uber” lub, że „Ubera może kontrolować policja, nie prezydent miasta” są nieprawdziwe i mają tylko na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd – dodaje Szanduła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • Janusz , 2017-03-24 17:43:25

  Do Pasażer : No i racja! Tez raz sie przekonałem jak to super taxi z licencjalmi i innymi pierdołami jeździ super uczciwie... i od ponad roku korzystam z ubera i szczerze go polecam
 • Patriota Polski, 2017-03-24 10:05:32

  Mytaxi ceny ma strasznie wysokie, ja jezdze tylko z Opti Taxi jak do nich dzwonie to cene za kurs dostaje od operatora. To jest fajne bo z gory wiem za ile jade. Polecam Opti taxi .
 • Pasażer , 2017-03-24 09:01:01

  Do UWAGA: i masz racje ;) wystarczy wsiąść i się przejechać i porównać . Nie ma co polemizować ;) warto porównać to sobie. Zamówić złotowe , mytaxi i uber . Te same trasy , czas i dzien a resztę każdy sam oceni