Kraków się nie poddaje i walczy z Uberem. Skutecznie

We wtorek (21 marca) zapadł kolejny, szósty wyrok w sprawie przeciwko kierowcy Ubera. Krakowski sąd uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, czyli wykonanie usługi przewozowej bez wymaganej licencji taksówkarskiej oraz bez założonej działalności gospodarczej.
Kraków się nie poddaje i walczy z Uberem. Skutecznie
Świadczenie usług przewozowych wymaga licencji - podkreśla krakowski magistrat. (fot.krakow.pl)

• Trwa spór między krakowskim magistratem a Uberem.

• Przed sądem zapadło już kilka wyroków w sprawach przeciwko kierowcom Ubera.

• Poza jednym, pozostałe przyznawały rację urzędnikom, którzy domagają się od kierowców posiadania licencji taksówkarskiej.

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał kierowcę Ubera za winnego wyświadczenia usługi przewozowej osób bez wymaganej licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej.

Jak podkreślają w krakowskim magistracie, sąd nie zakwestionował legalności złożonego wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia, a wydając wyrok potwierdził uprawnienie prezydenta miasta Krakowa do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego przeciwko kierowcom korzystającym z mobilnej aplikacji Uber, a tym samym do podejmowania działań zmierzających do ujawniania wykroczeń przeciwko porządkowi publicznemu.

Ponadto okazało się, że kilka dni wcześniej, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta nałożył na tego kierowcę mandat skarbowy za wykroczenie z art. 60 § 4 Kodeksu karnego skarbowego, polegające na braku księgowania przychodów przy użyciu kasy fiskalnej.

Mandat ten jest efektem złożonych w ubiegłym roku przez magistrat do urzędów skarbowych, oprócz wniosków do sądów, zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przez kierowców Ubera wykroczeń skarbowych, polegających na sprzedaży usługi przewozu osób z pominięciem kasy rejestrującej, w konsekwencji niewydanie paragonu fiskalnego stwierdzającego dokonanie sprzedaży. Jest to drugi, znany urzędowi, przypadek nałożenia na kierowcę Ubera mandatu karnego.

To nie jedyny korzystny dla Krakowa wyrok sądowy w takich samych sprawach. Do tej pory w pięciu przypadkach zostały rzeczone dla kierowców Ubera kary grzywny w wysokości od 100 zł do 2 tys. zł.

Kto ma prawo do kontroli

Kilka dni temu pisaliśmy także o rozstrzygnięciu korzystnym dla Ubera, gdzie sąd uznał, że to policja a nie prezydent miasta mają uprawnienia do kontrolowania kierowców.

Zdaniem Wiesława Szanduły, głównego specjalisty ds. transportu licencjonowanego w krakowskim urzędzie to orzeczenie, które dotyczy tylko jednej konkretnej sprawy, a nie wszystkich kierowców Ubera – na co wskazują wyroki w innych sprawach:

- Wbrew nieprzychylnej urzędowi miasta interpretacji tego postanowienia przez przedstawicieli Ubera wyrażanej za pośrednictwem massmediów – informuję, że orzeczenie to nie jest wyrokiem tylko „postanowieniem”, po drugie - postanowienie to dotyczy tylko jednego kierowcy Uber wskazanego we wniosku o ukaranie, ale nie wszystkich kierowców tej organizacji przewozowej – mówi Wiesław Szanduła.

Jak dodaje urzędnik, postanowienie to nie zamyka konkretnej sprawy, a to dlatego, że prezydent Krakowa złożył na nie zażalenie.

- Zatem oświadczenia przedstawicieli Ubera, że „urzędnicy miejscy nie mają uprawnień do występowania przeciwko kierowcom korzystającym z aplikacji Uber” lub, że „Ubera może kontrolować policja, nie prezydent miasta” są nieprawdziwe i mają tylko na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd – dodaje Szanduła.

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Pasażer : No i racja! Tez raz sie przekonałem jak to super taxi z licencjalmi i innymi pierdołami jeździ super uczciwie... i od ponad roku korzystam z ubera i szczerze go polecam

Janusz , 2017-03-24 17:43:25 odpowiedz

Mytaxi ceny ma strasznie wysokie, ja jezdze tylko z Opti Taxi jak do nich dzwonie to cene za kurs dostaje od operatora. To jest fajne bo z gory wiem za ile jade. Polecam Opti taxi .

Patriota Polski, 2017-03-24 10:05:32 odpowiedz

Do UWAGA: i masz racje ;) wystarczy wsiąść i się przejechać i porównać . Nie ma co polemizować ;) warto porównać to sobie. Zamówić złotowe , mytaxi i uber . Te same trasy , czas i dzien a resztę każdy sam oceni

Pasażer , 2017-03-24 09:01:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE