PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków, smog, kontrole pieców: Mandaty i pouczenia za palenie śmieciami

 • AT    11 grudnia 2015 - 15:15
 Kraków, smog, kontrole pieców: Mandaty i pouczenia za palenie śmieciami
(fot.krakow.pl)

Strażnicy miejscy od października kontrolują piece w Krakowie. W ciągu dwóch miesięcy sprawdzili już 726 posesji.
Kontroli pieców jest coraz więcej

W samym listopadzie strażnicy miejscy sprawdzili 483 posesje i ujawnili 89 przypadków spalania odpadów. Funkcjonariusze wystawili 41 mandatów karnych na sumę 3920 zł łącznie oraz pouczyli 48 osób. W porównaniu z październikiem liczba kontroli palenisk wzrosła prawie dwukrotnie. To jasny sygnał, że skończyła się pobłażliwość dla osób, które łamią prawo paląc w domowych piecach śmieciami.

Jednym z bardziej rażących przykładów karygodnego zachowania wykrytego przez strażników miejskich w listopadzie, był właściciel warsztatu przy ul. Na Błonie, który spalał w piecu grzewczym… zużyty olej silnikowy. Kontrolujący posesję strażnicy miejscy ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Grzywna nawet do 1 tys. zł

Kontrole palenisk rozpoczęły się już w październiku. W działania zaangażowanych jest łącznie 126 strażników. Funkcjonariusze wspierani są też przez pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska.

W październiku strażnicy miejscy skontrolowali 243 posesje, na których ujawniono 66 przypadków łamania prawa i spalania odpadów. Wystawiono 39 mandatów na kwotę 3750 zł łącznie. 26 osób pouczono, a w jednym przypadku sprawę skierowano do sądu. Warto wiedzieć, że za spalanie odpadów w niedostosowanych do tego instalacjach grozi mandat wystawiany przez Straż Miejską lub kara grzywny w wysokości do 1000 zł, którą może orzec sąd.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia strażników miejskich, na miejsce wzywana jest policja.

Mieszkańcy mogą interweniować

Choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym to krakowianie przez cały rok mogą zgłaszać sygnały o przypadkach spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Kraków był pierwszym polskim miastem, które na poważnie zajęło się procederem spalania odpadów w piecach domowych. Regularne kontrole strażników miejskich, którym często towarzyszą inspektorzy z Wydziału Kształtowania Środowiska, prowadzone są od 2009 roku. Sprawdzany jest stan kotłowni grzewczych, a w przypadkach budzących wątpliwości funkcjonariuszy, mogą zostać pobrane próbki popiołu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2015-12-12 23:36:09

  To nie w piecach trza szukać Wszystkich smogów powodów. Największy smog stwarzają Miliony samochodów.
 • 03245, 2015-12-12 18:15:14

  Tu strażnika z ekspertem zabrakło... fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html
 • gość , 2015-12-11 15:43:09

  Brawo