PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków szuka partnerów do budowy miejskich parkingów

  • PAP    7 grudnia 2009 - 06:31
Kraków szuka partnerów do budowy miejskich parkingów

Kraków szuka prywatnych partnerów do budowy trzech kolejnych publicznych parkingów. Nowe obiekty miałyby powstać w centrum miasta: pod placem Biskupim, koło hali "Korony" i w rejonie skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślna.
Zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa Janina Pokrywa poinformowała, że budowę parkingów miałyby sfinansować prywatne firmy, które w zamian otrzymałyby kilkudziesięcioletnie koncesje na zarządzanie i pobieranie opłat od kierowców za korzystanie z tych obiektów.

Pierwszy z planowanych parkingów ma powstać pod placem Biskupim niedaleko Rynku Głównego. Pojemność podziemnego obiektu określona została na około 280 pojazdów, a szacunkowy koszt - blisko 29 mln zł. Drugi z parkingów to naziemny obiekt koło hali "Korony" w dzielnicy Podgórze. Zaoferuje on miejsce dla 250 samochodów. Wartość inwestycji szacuje się na prawie 18 mln zł.

Trzeci z parkingów - podziemny - miałby powstać przy skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślna. Przewidziany jest na około 170 pojazdów. Jego szacunkowa cena to ok. 20 mln zł.

"Zakładamy, że budowa parkingów w tych trzech lokalizacjach powinna się zakończyć w 2013 roku" - oceniła Pokrywa.

Tymczasem w przyszłym tygodniu otwarty będzie pierwszy w Krakowie publiczny parking podziemny. Na dwóch poziomach przewidziano tam miejsce dla 600 samochodów. To pierwszy w Polsce publiczny parking zrealizowany w systemie koncesji, udzielanej przez gminę partnerowi prywatnemu. Zdobyła ją na 70 lat hiszpańska firma Ascan.

Także w przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną ostateczne oferty firm zainteresowanych budową podziemnego parkingu koło Muzeum Narodowego. W pierwszym etapie ma tam powstać 400 miejsc postojowych, a docelowo 760.

Publiczny parking podziemny ma też powstać koło Nowego Kleparza, w ramach przebudowy placu dworcowego. Na trzech poziomach będzie tam około 450 miejsc postojowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: