PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków testuje autobus z odzyskiem energii

  • JL    29 września 2015 - 08:48
Kraków testuje autobus z odzyskiem energii

Pojazd wozi już pasażerów na linii nr 124 z os. Podwawelskiego do przystanku Wieczysta. Fot. mpk.krakow.pl

MPK rozpoczęło testy autobusu, który potrafi odzyskiwać energię z hamowania.
To, zdaniem producenta Mercedes-Benz Citaro, najnowszy seryjnie produkowany autobus miejski na świecie. Testy potrwają do 13 października. Pojazd wozi już pasażerów na linii nr 124 z os. Podwawelskiego do przystanku Wieczysta.

Cechą wyróżniającą testowany przez MPK w Krakowie autobus o długości 12 metrów jest przede wszystkim możliwość odzyskiwania energii hamowania dzięki modułowi rekuperacyjnemu.To przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji dwutlenku węgla.

Jak informuje krakowski magistrat wartości spalin w tym autobusie są znacznie mniejsze od wartości granicznych normy Euro VI, która wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 proc. i tlenków azotu aż o 80 proc. w porównaniu do Euro V.

Prezentowany pojazd wyposażony w silnik OM936 o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW ogranicza te emisje znacznie bardziej – cząstki stałe o dodatkowe 80 proc., a tlenki azotu o dodatkowe 50 proc. w stosunku do podanych wartości granicznych.

Rzeczywiste emisje tych szkodliwych substancji są na granicy wykrywalności. W autobusie istnieje możliwość zastosowania elektronicznego programu stabilizującego tor jazdy ESP, dotychczas znanego z pojazdów osobowych i autobusów turystycznych.

System kontroluje trakcję i poślizg integrując układy ABS i ASR. Autobus jest także wyposażony w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Poza bezpieczeństwem autobus zapewnia także wysoki komfort podróży. Pojazd jest klimatyzowany, wyposażony w nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring.

Przy każdych drzwiach znajduje się obniżone wejście do wysokości 320 mm, a dla pasażerów o ograniczonej mobilności została zamontowana dodatkowo rampa, długi peron na wózek inwalidzki i dziecięcy oraz dodatkowe oświetlenie LED wbudowane w poręcze.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.