PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków uruchamia wypożyczalnię rowerów miejskich

  • PAP/MIW    14 lipca 2016 - 14:49
Kraków uruchamia wypożyczalnię rowerów miejskich
Rowery firmy BikeU. (fot. : www.bikeu.pl)

• Wypożyczalnia rowerów miejskich w Krakowie rozpocznie działalność 15 lipca.
• Na razie będzie to system tymczasowy. Na jesień przewidziane jest wprowadzenie nowych rowerów.
• Uruchomienie systemu opóźniło się o kilka miesięcy z powodu złożenia skargi do sądu przez dwie firmy, które uczestniczyły w przetargu.
Od 15 lipca do końca sierpnia krakowianie będą mogli korzystać z tymczasowego systemu wypożyczalni rowerów miejskich KMK, dysponującego 200 jednośladami. Na jesień przewidziane jest wprowadzenie nowych rowerów.

System, który ruszy 15 lipca, zaoferuje 200 rowerów rozmieszczonych w 27 stacjach bazowych na terenie całego miasta. Po Światowych Dniach Młodzieży liczba stacji zwiększy się do 34. Dostępne będą w nich stare rowery, które były eksploatowane w Krakowie od kilku lat. Będzie można z nich korzystać do końca sierpnia.

Rowery miejskie nie wszędzie "chwyciły". - czytaj więcej

Jesienią mieszkańcy Krakowa przesiądą się na nowe rowery. Jednoślady wprowadzone zostaną przez firmę BikeU, z którym Miasto Kraków 14 lipca podpisało umowę koncesyjną. Operator został wyłoniony w kwietniu bieżącego roku i będzie prowadził wypożyczalnię rowerów miejskich KMK Bike przez kolejne osiem lat.

Tegoroczne uruchomienie systemu opóźniło się o kilka miesięcy z powodu złożenia skargi do sądu przez dwie firmy, które uczestniczyły w przetargu.

Firma BikeU na początek udostępni 100 całorocznych rowerów czwartej generacji; do kwietnia 2017 r. liczba jednośladów wzrośnie do 1,5 tys. Nowe rowery charakteryzują się wytrzymałością i wysokim komfortem. Wyposażone są w wał cardana zastępujący łańcuch, komputer pokładowy, gps i oświetlenie LED. Pojazdy będą służyć użytkownikom przez osiem lat. W przeciwieństwie do dotychczasowych rowerów, nowe będą dostępne przez cały rok.

- Dla nas priorytetem jest przesadzenie krakowian na rower w codziennych czynnościach, takich jak dojazd do pracy czy szkoły - mówił krakowski oficer rowerowy Marcin Wójcik.

Miejskie rowery w natarciu. Wypożyczalnie oblężone.- czytaj więcej

Sposób wypożyczania rowerów nie ulegnie zmianom. System KMK Bike będzie działał na zbliżonych zasadach, a dotychczasowi użytkownicy zachowają swoje loginy i konta. Dodatkowo dzięki aplikacji mobilnej będzie można zarezerwować rower.

Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich. Teraz jako pierwsze wprowadzi rowery najnowszej, czwartej generacji. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie podkreśla, że publiczne rowery będą dotowane z budżetu tylko w niewielkim stopniu, a dzięki postępowaniu koncesyjnemu udało się zaoszczędzić trzy mln zł. Nowy operator oczekuje od Miasta miesięcznej dopłaty w wysokości 1 zł na rower.

Krakowski system automatycznych wypożyczalni rowerów zdobywa z roku na rok więcej użytkowników. W zeszłym roku z usług KMK Bike skorzystało ponad 50 tys. osób. W stosunku do roku 2014 r. liczba użytkowników rowerów miejskich wzrosła o 20 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.