PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków w przededniu ustalenia metod i stawek za śmieci. Jakie propozycje?

 • AW    8 lutego 2013 - 17:45
Kraków w przededniu ustalenia metod i stawek za śmieci. Jakie propozycje?

Są propozycje metod naliczania stawek tzw. opłaty śmieciowej w Krakowie. W przyszłym tygodniu ostatnie projekty uchwał w sprawie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami zostaną skierowane do Rady Miasta Krakowa.
„Nasze propozycje opierają się na dwóch założeniach: osiągnięcie jak największego efektu ekologicznego, możliwie najmniejsze finansowe obciążenie mieszkańców" - mówił Henryk Kultys, prezes MPO Sp. z o.o. podczas prezentacji projektów ostatnich uchwał dotyczących nowego systemu gospodarki śmieciowej.

Obecnie około 80 proc. produkowanych w Krakowie odpadów jest odbieranych, z czego 15 proc. - selektywnie. Nowy system będzie kompletny, zakłada między innymi obowiązek przetworzenia wszystkich odpadów. „To zupełnie nowa jakość, która musi generować większy koszt" - nie ukrywał Henryk Kultys.

Czytaj też: Wiedzą dlaczego jedni segregują odpady, a inni nie

Jaką zatem metodę naliczania opłat za śmieci została zaproponowana?

„Nasze propozycje poprzedziły wielomiesięczne analizy, gdzie pod uwagę brane były różne kryteria. Ostatecznie, w przypadku nieruchomości mieszkalnych wybór padł na metodę uzależnioną od powierzchni lokalu. Przy czym przyjęliśmy tzw. degresję stawki: im większy lokal, tym stawka naliczeniowa mniejsza" - wyjaśniał prezes Kultys.

Średnia wysokość stawki za metr kwadratowy dla osób prowadzących selektywną zbiórkę miałaby wynieść 68 groszy. Ta stawka jest zróżnicowana w zależności od powierzchni lokalu, np. za mieszkanie od 40 do 60 metrów kwadratowych stawka wynosi 56 groszy - co w przypadku lokalu 50 metrowego daje opłatę w wysokości 44,80 zł.

„Oczywiście te stawki będą wyższe w przypadku osób, które nie będą prowadzić selektywnej zbiórki" - wyjaśniał Henryk Kultys. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, a więc lokali gastronomicznych, firm i budynków użyteczności publicznej oraz tzw. nieruchomości mieszanych, czyli takich, gdzie znajdują się i lokatorzy i działają podmioty prawne, zaproponowano metodę pojemnikową.

Zgodnie z propozycjami, opłata za pojemnik 120 l miałaby wynieść 12,29 zł przy zbiórce selektywnej. Bez segregacji opłata za taki pojemnik wynosiłaby 17,82 zł. Jak szacuje MPO, obecnie średnia wysokość opłat za śmieci na jednego mieszkańca to 13,32 zł. Gdyby stawki w zaproponowanej formie zostały przyjęte, ta oplata wyniosłaby 16,68 zł. A więc za wywóz śmieci mieszkańcy zapłaciliby średnio o 25 proc. więcej.

Jak podaje krakowski magistrat, ostatnie projekty uchwał wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zostaną przesłane do Rady Miasta w przyszłym tygodniu. Metodę obliczania, stawki oraz wzór deklaracji dla mieszkańców powinniśmy poznać w marcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • kto za?, 2013-02-12 10:54:17

  Najlepszym rozwiązaniem jest zlikwidować smieci z jezyka polskiego. Słowa typu smieci, odpady, itp wykreslić z wszystkich słowników. Po tej operacji zniknie problem, bo nie będzie słów, a zatem też nie będzie o czym pisać! KTO ZA RĘKA DO GÓRY!!!
 • Opatentowany pomysł, 2013-02-12 08:38:20

  Opłata za odbiór odpadów winna być pobierana od ciężaru śmieci. Są wagi, które można zainstalować do śmieciarek, to jedyny słuszny i sprawiedliwy sposób aby zachować barwność naszych pól, łąk i lasów oraz jeszcze bardziej zadziwiać Europę tym, że mimo wzrostu konsumpcji - ilość odpadów w Polsce mal...eje...  rozwiń
 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-02-11 22:34:37

  Opłata za odbiór odpadów winna być pobierana od ciężaru śmieci. Są wagi, które można zainstalować do śmieciarek, to jedyny słuszny i sprawiedliwy sposób. Obiekty wielorodzinne będą obciążone od ilości jak również pojemniki do zbiórki selektywnej winny być ważone. Prezydent Krakowa oraz pracownicy... maja plan gospodarki odpadami w szafie brak jest praktyków. Władza samorządowa jak i prezes MPO, składowisko Barycz - stracili 10 lat -sprawę odpadów nie załatwili a pieniądze brali za rozwiązanie problemu ? Istnieje polska opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania - zobaczcie moja stronę - Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń