PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Walka ze smogiem. Autobusy zasila energia słoneczna

  • AK    5 marca 2018 - 11:24
Kraków: Walka ze smogiem. Autobusy zasila energia słoneczna
Jeden z krakowskich autobusów wyposażonych w panele (fot. MPK SA Kraków)

Na dachach sześciu kolejnych autobusów krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zamontowano panele fotowoltaiczne, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W sumie w Krakowie kursuje już osiem autobusów korzystających z energii słonecznej.
Jak informuje Urząd Miasta w Krakowie system technologii fotowoltaicznej służy do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu (24 V), która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia. Jest zasilany elastycznymi modułami fotowoltaicznymi. Zastosowano w nich innowacyjną technologię produkcji bez użycia szkła, dzięki czemu mają one wymaganą elastyczność i nadają się do zamontowania na dachu autobusu. Panele są w pełni odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Testy tego rozwiązania MPK w Krakowie rozpoczęło w 2015 roku. System technologii fotowoltaicznej został wtedy zamontowany w dwóch autobusach.

Korzystanie z energii słonecznej w autobusach to kolejne działanie MPK w Krakowie, które wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Krakowski przewoźnik cały czas kupuje autobusy elektryczne i hybrydowe. Jeszcze w tym roku po dostawach prawie 160 nowych pojazdów pasażerów będą wozić wyłącznie ekologiczne autobusy wyposażone w silniki spełniające co najmniej normę Euro 5.

W piątek, 2 marca, przedstawiciele MPK SA w Krakowie oraz dwóch producentów: Autosana i EvoBus podpisali dwie umowy na dostawę w sumie 66 nowych ekologicznych autobusów. Zgodnie z umową, pojazdy zostaną dostarczone do Krakowa we wrześniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.