PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków wspiera osoby chore psychicznie i stawia na darmową komunikację

  • MN    4 maja 2017 - 16:59
Kraków wspiera osoby chore psychicznie i stawia na darmową komunikację
Rzecznik Praw Pacjenta nazywa działania Krakowa prekursorskimi. (fot. krakow.pl)

Pacjenci psychiatryczni mają jeździć za darmo komunikacją miejską w Krakowie.
• Rzecznik Praw Pacjenta poprosił władze Krakowa o udostępnienie darmowej komunikacji miejskiej dla pacjentów szpitali i oddziałów psychiatrycznych.

• Prezydent postanowił rozpisać konkurs w ramach którego uprawnione podmioty mogą wnioskować o 65 tys. zł na ten cel. 

• Z darmowej komunikacji mieliby skorzystać pacjenci korzystający z zajęć rehabilitacyjnych. 

Od kilkunastu miesięcy Rzecznik Praw Pacjenta prowadził korespondencję z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, wnosząc o umożliwienie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla pacjentów szpitali i oddziałów psychiatrycznych w ramach realizowanych zajęć rehabilitacyjnych.

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta odbyli serię spotkań w tej sprawie z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, Dyrektorem Biura ds. Ochrony Zdrowia UM Krakowa oraz Dyrektorem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Wszystkie podmioty wyraziły wsparcie dla inicjatywy.

- Pacjenci hospitalizowani w podmiotach psychiatrycznych to grupa o zróżnicowanym statusie materialnym i społecznym, niemniej jednak z uwagi na stan zdrowia i niepełnosprawność bardzo często są to osoby osiągające niskie dochody, niekiedy zaspokajające jedynie ich podstawowe potrzeby bytowe takie jak schronienie, zakup żywności, odzieży czy leków - tłumaczy Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj też: Komunikacja miejska wraca do łask. Autobusem jeździ nawet burmistrz

W efekcie rozmów prezydent Krakowa zdecydował o ogłoszeniu konkursu z zakresu zdrowia publicznego, który dał możliwość uprawnionym podmiotom wnioskowanie o przyznanie środków finansowych w łącznej kwocie 65 tys. zł na pokrycie kosztów transportu dla pacjentów szpitali psychiatrycznych w ramach zajęć rehabilitacyjnych. 

Rzecznik Praw Pacjenta uznał działania Krakowa za prekursorskie i wierzy, że będą one kontynuowane w obecnej lub podobnej formie w kolejnych latach, stanowiąc jednocześnie przykład dla innych miast w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.