PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, wymiana pieców węglowych: Formularze wniosków zostaną uproszczone. Wymiana będzie łatwiejsza

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 14:34
Kraków, wymiana pieców węglowych: Formularze wniosków zostaną uproszczone. Wymiana będzie łatwiejsza

Uproszczone zostaną formularze wniosków o wymianę pieców (fot.krakow.pl/Tomasz Stankiewicz)

• Władze Krakowa chcą przyśpieszyć wymianę pieców węglowych.
• Ma temu służyć m.in. wprowadzenie możliwości bezgotówkowych rozliczeń z wykonawcą oraz uproszczenie formularza.
• Wioski mają być też rozpatrywane szybciej.
Jeśli radni zatwierdzą w środę zmiany w programie ograniczenia niskiej emisji, nowe zasady wejdą w życie już w marcu.

"Wprowadzamy możliwość rozliczeń bezgotówkowych. Miasto będzie mogło rozliczać się bezpośrednio z firmą, która realizuje wymianę pieca. Wcześniej był to dosyć duży problem dla mieszkańców, bo nie wszyscy mieli gotówkę albo nie mogli pozyskać kredytu , żeby zrealizować taką inwestycję" - mówiła dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Do tej pory mieszkańcy musieli najpierw sfinansować wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania, a potem starać się o dotację na ten cel z miasta. Teraz będą musieli znaleźć wykonawcę i mogą podpisać umowę z miastem, w której znajdą się zapisy, że to miasto rozliczy się bezpośrednio z firmą.

Czytaj też: Zakaz palenia węglem i drewnem w mieszkaniach i domach

Uproszczone zostaną formularze wniosków o wymianę pieców: zamiast czterech będą mieć dwie strony. Zainteresowani nie będą już musieli dostarczać urzędnikom szeregu dodatkowych informacji m.in. o powierzchni lokalu czy umowie zawartej z dostawcą energii.

By przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o wymianę pieców zatrudnionych ma być więcej urzędników. Do tej pory zajmowały się tym 23 osoby, ma być ich 36. "Założyliśmy sobie bardzo ambitny cel: od momentu złożenia przez mieszkańca kompletnego wniosku do przygotowania umowy do podpisania chcemy zmieścić się w 9 dniach" - mówiła Olszowska-Dej.

Wnioski o dotację na wymianę pieców będzie można złożyć także w Punktach Obsługi Mieszkańca działających w galeriach handlowych Bronowice i Bonarka.

Miasto chce także sporządzić wykaz firm, które rekomenduje mieszkańcom. Kryteria wyboru tych firm są jeszcze ustalane, ale pod uwagę brane będą m.in. cena, jakość i czas wykonania usługi, udzielana gwarancja, niezawodność i potencjał firmy. Jak mówiła Olszowska-Dej to reakcja na wzrost cen wymiany pieców.

Według zakończonej jesienią zeszłego roku inwentaryzacji w Krakowie działało blisko 24,5 tys. palenisk węglowych. W 2015 r. udało się wymienić na bardziej ekologiczne źródła energii niemal 1,2 tys. pieców i blisko 1,2 tys. kotłowni.

1 września 2019 r. w życie ma wejść uchwała sejmiku zabraniająca używania do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie paliw stałych, piece węglowe powinny więc zniknąć. Czy do tego czasu uda się wymienić blisko 22 tys. kolejnych nie wiadomo. Jak podkreślają urzędnicy wiele zależy od tego, czy mieszkańcy będą chcieli to zrobić. "Przygotowaliśmy się do wymiany ok. 6 tys. pieców rocznie" - podkreśliła Olszowska-Dej.

W Krakowie funkcjonuje lokalny program osłonowy: osoby, które po wymianie pieca węglowego na inne źródło energii będą płacić wyższe rachunki w zależności od dochodu, jaki mają, mogą skorzystać z dopłat do ogrzewania. W 2015 r. z takich świadczeń skorzystało 312 gospodarstw domowych. Wsparcie dla nich wynosiło średnio 907 zł w ciągu roku. W styczniu tego roku z pomocy korzystało 101 gospodarstw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Franek - mieszkaniec , 2016-11-20 10:02:12

    W Krakowie nie wszyscy są równi wobec prawa. Truciciel łęg i huta - też znajdują się na terenie Krakowa. Nie wspominając już o milionach wydanych na źle działającą sygnalizację świetlną. To wieczne korki są głównym trucicielem. Ta uchwała to wielka ściema. Inny truciciel chroniony przez Miasto, a w ...szczególności przez Wydział Kształtowania Środowiska to MPWiK i jego oczyszczalnia w Skotnikach. Tysiące hektolitrów ścieków idzie na przelew. I co - wielkie G... . Pani dyrektor tego wydziału od lat ma mieszkańców w D.... . Na wymianie pieców zarabiają tylko "pociotki " firmy rekomendowane przez miasto, których często właścicielami są rodziny urzędników. Doświadczyłem tego na własnej skórze. To jedno wielkie oszustwo.  rozwiń
  • wdzivny, 2016-03-26 14:13:53

    Ogrzewanie wody w piecach gazowych jest kosztowne i spowoduje marznięcie ludzi w zimie. Zaden emeryt nie uniesie kosztów zimowego ogrzewania Teść płacił za Gaz po 800 zł mieś.a temperatura w domu wahała się w granicach 14 stopni.