PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków zachęca seniorów do korzystania z miejskiej komunikacji

 • BEZ    25 listopada 2009 - 17:11
Kraków zachęca seniorów do korzystania z miejskiej komunikacji

Kraków stara się zachęcić osoby starsze do podróżowania komunikacją miejską. Dlatego w mieście od ubiegłego roku realizowany jest mieście unijny projekt badawczy AENEAS, który ma za zadanie zwrócenie uwagi na komunikacyjne potrzeby seniorów.
W większości państw europejskich coraz więcej osób starszych jeździ własnymi samochodami zamiast korzystać ze sposobów podróżowania przyjaznych środowisku. Aby odwrócić tę tendencję, pod auspicjami Komisji Europejskiej realizowany jest projekt AENEAS. Jego celem jest zwrócenie uwagi na komunikacyjne potrzeby seniorów, a także zachęcenie osób po 50-ce do korzystania z transportu miejskiego.

W realizację projektu włączył się także Kraków. W działania na rzecz mobilności osób starszych włączyły się także San Sebastian, Monachium, Odense i Salzburg. Na czym polega udział Krakowa w unijnym projekcie? Oprócz wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miasta, podejmowane są konkretne działania skierowane do osób po 50-ce.

- Na początku przyszłego roku na dwóch dużych węzłach przesiadkowych pojawią się przeszkoleni asystenci, którzy będą pomagać osobom
starszym przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu czy tramwaju. Będą też służyć wsparciem przy zakupie biletów z wykorzystaniem automatów Krakowskiej Karty Miejskiej - informuje Joanna Majdecka z Biura Infrastruktury Miasta.

Realizatorzy projektu chcą też zwracać uwagę innych użytkowników transportu miejskiego na potrzeby seniorów. Przeprowadzane będą spotkania z młodzieżą z krakowskich szkół. Latem rozstrzygnięto konkurs plastyczny na oznakowanie miejsc dla osób starszych w autobusach i tramwajach. Planuje się, że oznaczonych zostanie około 50 takich miejsc.

Z myślą o osobach starszych, Miasto - wspólnie ze Stowarzyszeniem „Senior na Czasie” i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. - zorganizowało cykl 10 warsztatów na temat mobilności i aktywności seniorów. Odbyły się zajęcia z obsługi automatów biletowych, instruktaż Krakowskiej Karty Miejskiej oraz panel poświęcony bezpieczeństwu pasażerów w transporcie zbiorowym. Zaprezentowano informację na temat ulg i udogodnień dla seniorów w komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych oraz alternatywnych wobec samochodu sposobów poruszania się po mieście.

Mobilności osób starszych poświęcony został także jeden dzień podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wśród
zaplanowanych wydarzeń znalazły się m.in. bezpłatne badania dla osób po 50-tym roku życia (m.in. EKG, poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie krwi, badanie gęstości kości), wycieczka rowerowa zorganizowana dla starszych obywateli miasta czy Forum Mobilności poruszające kwestię potrzeb seniorów w zakresie transportu publicznego.

Od lat poprawia się także jakość taboru obsługującego krakowską komunikację. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań staje się ona przyjazna także dla osób starszych. Niską podłogę ma ponad 90 proc. autobusów MPK. Po mieście jeździ 50 niskopodłogowych tramwajów firmy Bombardier, co stanowi około 25 proc. całego taboru szynowego. Do pojazdów starszego typu montowane są specjalne podesty, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.

- Przyjazne dla osób starszych tramwaje kursują po całym Krakowie, także w Nowej Hucie - informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK
SA. Miejski przewoźnik planuje też zakup kolejnych niskopodłogowych wagonów w ramach unijnego projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Pyskacz, 2011-01-10 20:51:23

  to coś więcej niż tylko zwykłe wyczucie ..... taki ludzki odruch władz wiele znaczy
 • goch, 2011-01-10 20:42:49

  też mi coś
 • TEŚCIOWA, 2011-01-10 11:34:00

  Dobrze dobrze Panie Prezydencie !! Doskonały pomysł !!