PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowianie stawiają na komunikację miejską

  • JL    9 listopada 2016 - 07:53
Krakowianie stawiają na komunikację miejską
87 proc. krakowian pozytywnie ocenia jakość taboru transportu miejskiego. Fot. Kraków.pl (Tomasz Stankiewicz)

W październiku krakowianie kupili o 15 proc. więcej biletów do kasowania jednorazowych i czasowych normalnych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Więcej sprzedano także biletów okresowych.
W październiku 2016 r. zostało sprzedanych ponad 3 mln sztuk wszystkich rodzajów biletów, w tym ponad 207 tys. biletów okresowych. W porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku pasażerowie kupili o prawie 126 tys. biletów więcej.

W statystykach sprzedaży biletów widać także działanie uchwały o darmowych przejazdach komunikacją miejska dla uczniów. Bilety ulgowe są sprzedawane rzadziej niż przed rokiem, np. w październiku 2015 roku biletów grupowych ulgowych sprzedano 1517, a w październiku 2016 już tylko 313. W tym samym okresie spadła też sprzedaż biletów ulgowych okresowych – o 3086 sztuk. Wskazuje to, że wielu uczniów skorzystało z przywileju darmowej podróży do szkoły.

Od 3 października w Krakowie już trzy linie tramwajowe kursują co 5 minut (18, 50 i 52). Od tego dnia zwiększyła się też częstość kursowania kilku innych linii tramwajowych oraz autobusowych. W tym roku na ulice Krakowa wyjechało ponad 60 nowych autobusów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne czeka na dostawę kolejnych 124 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska pojazdów, w tym 12 autobusów hybrydowych i 20 elektrycznych.

W zachęcaniu do przesiadki na komunikację miejską w Krakowie pomaga wprowadzanie priorytetów dla tramwajów i autobusów na ulicach, które przyspieszają przejazd przez centrum miasta.

Te starania miasta o nowoczesny i komfortowy transport miejski doceniają mieszkańcy. Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę SW Research aż 87 proc. krakowian pozytywnie ocenia jakość taboru, z którego korzystają. 28 proc. badanych uważa komunikację miejską za najszybszy środek transportu. To dużo więcej niż w innych aglomeracjach w Polsce, gdzie średnio wynik wyniósł 19 proc.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • bob, 2016-11-09 14:24:42

    Powoli, powoli, ale wreszcie komunikacja miejska zaczyna być jakąś alternatywą dla samochodu w Krakowie.