PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowianie wymieniają piece węglowe. Trudno się dziwić

  • pt    10 lutego 2014 - 13:39
Krakowianie wymieniają piece węglowe. Trudno się dziwić

Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o wprowadzeniu w Krakowie zakazu palenia węglem. Co prawda zakaz zacznie obowiązywać od połowy 2018 roku, ale już teraz krakowianie licznie wymieniają przestarzałe piece.
Tegoroczna edycja Programu Ograniczania Niskiej Emisji, który umożliwia dofinansowanie do wymiany ogrzewania na ekologiczne rozpoczęła się przed trzema tygodniami, a do krakowskiego urzędu m wpłynęło już ponad 600 wniosków o dotację do wymiany pieców węglowych.

Jak informuje w urzędzie codziennie trafia do miasta po kilkadziesiąt wniosków. Najwięcej dotyczy zainstalowania ogrzewania gazowego.

Czytaj też: W Krakowie węglem nie napalą

Wnioski są sukcesywnie rozpatrywane. W przypadku ich akceptacji, podpisywana jest umowa z beneficjentem, a sama wypłata dotacji następuje po realizacji inwestycji.

Oprócz podstawowych dokumentów do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający możliwość zawarcia umowy przyłączeniowej z dostawcą ciepła.

Potrzebne jest także zaświadczenie sporządzone przez uprawnioną osobę z uzasadnieniem, że realizacja inwestycji grzewczej o mocy powyżej 20 kW jest uzasadniona. Dotacja jest wypłacana po zakończeniu realizacji zadania i przyjęciu prawidłowego rozliczenia w wysokości nie większej niż poniesione koszty.

Jak informuję w krakowskim urzędzie  w przypadku wspólnot mieszkaniowych, w tym roku na zmianę rodzaju ogrzewania w mieszkaniu nie wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, a jedynie większości z nich.

W tym roku w budżecie miasta na wymianę pieców znalazło się 16,8 mln zł. Kraków stara się też o możliwość kontynuowania w tym roku programu dotacji w ramach środków przyznanych pod koniec 2013 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na likwidację palenisk węglowych oraz na instalację odnawialnych źródeł energii.

Chodzi o łączną kwotę ok. 8 mln zł. Opinię w sprawie możliwości korzystania z tych środków ma wydać Regionalna Izba Obrachunkowa. W przypadku decyzji pozytywnej, Miasto miało by w 2014 roku na działania w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji prawie 25 mln zł.

Od połowy 2018 roku w Krakowie obowiązywał będzie zakaz palenia węglem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.