PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowianie zadecydują o kształcie Zakrzówka

  • JL    7 września 2016 - 08:33
Krakowianie zadecydują o kształcie Zakrzówka
Park Zakrzówek w Krakowie będzie mieć prawie 30 ha. Fot. Krakow.pl

Zakończył się międzynarodowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na urządzenie parku miejskiego na Zakrzówku.
Do konkursu wpłynęły łącznie 34 prace. Sąd konkursowy, oceniając wysoko ich poziom oraz bogactwo dostarczonego przez konkurs materiału koncepcyjnego, uznał jednak, że żadna z nich nie odpowiada w pełni na sformułowane w warunkach wymagania. Stąd postanowiono nie przyznać I nagrody. Przyznano: II nagrodę w wysokości 80 tys. złotych brutto; dwie, równorzędne, III nagrody po 50 tys. zł oraz wyróżnienie w wysokości 20 tys. zł.

– Nowy park będzie olbrzymim terenem rekreacyjnym, największym w Krakowie. Park Zakrzówek obejmie tereny wypoczynkowe i kąpielisko o łącznej powierzchni około 50 hektarów. Inwestycja powinna rozpocząć się wiosną 2017 roku i zakończyć w 2018 roku – zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Teraz wszystko w rękach krakowian. Zwycięzcę wskażą mieszkańcy. – Chcemy, aby głosowanie odbyło się w podobnej formie jak w przypadku budżetu obywatelskiego – mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta.

Wybór mieszkańców Krakowa będzie stanowił podstawę do dalszych prac, czyli opracowania projektu budowlanego niezbędnego do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Planuje się, że zawarcie umowy na prace oraz uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpią jeszcze w 2016 r., tak, aby inwestycja rozpoczęła się na wiosnę 2017 roku i zakończyła w 2018 roku.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski 27 czerwca br. podpisał umowę, w wyniku której Gmina Miejska Kraków pozyskała obszar objęty planowanym Parkiem Zakrzówek, czyli 13 działek o łącznej powierzchni prawie 30 ha (z czego ok. 11 ha stanowi zbiornik wodny) za blisko 26 mln zł. Teren przejmie Zarząd Zieleni Miejskiej.

Wykup działek na Zakrzówku to odpowiedź na postulaty mieszkańców Krakowa, stowarzyszeń i organizacji ekologicznych, którzy apelowali o zadbanie o ten cenny przyrodniczo teren i utworzenie tam ogólnodostępnego parku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.