Krakowscy radni PiS chcą likwidacji Miejskiej Infrastruktury

• Zdaniem klubu radnych PiS w Krakowie,  jednoosobowa spółka należąca do miasta nie realizuje celu w jakim została powołana. Chodzi o budowę trzech parkingów „P&R”.
• Przed rokiem prezydent Jacek Majchrowski bronił zasadności funkcjonowania Miejskiej Infrastruktury, ale w międzyczasie budowę parkingów przejęli urzędnicy.
• Uchwałą w sprawie likwidacji MI rada zajmie się na najbliższej sesji 27 kwietnia.

Krakowscy radni PiS chcą likwidacji Miejskiej Infrastruktury
Budową krakowskich parkingów P&R zajmować się ma ZIKiT. Zdaniem radnych PiS utrzymywanie spółki MI jest zatem bezcelowe (fot.mi.krakow.pl)

Projekt uchwały autorstwa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie zakłada zobowiązanie prezydenta miasta do przygotowania procesu likwidacji spółki Miejska Infrastruktura (MI).

MI rozpoczęła działalność 1 czerwca 2014 r. przejmując zarządzanie strefą płatnego parkowania od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiTK). Jednak jej głównym zadaniem miała być realizacja parkingów „Park&Ride” przy pętlach na Bieżanowie, Kurdwanowie i Małym Płaszowie.

- Spółka nie realizuje zadań, do których została powołana głównie w zakresie budowy parkingów. Powołana spółka nie spełniała i nadal nie spełnia wymaganych oczekiwań – czytamy w uzasadnieniu projektu radnych klubu PiS.

Wizualizacja P&R Kurdwanów (źródło:mi.krakow.pl)
Wizualizacja P&R Kurdwanów (źródło:mi.krakow.pl)

Przypomnijmy, wątpliwości co do działalności spółki w ubiegłym roku miał b.poseł Łukasz Gibała, który pisał do władz Krakowa w sprawie kosztów utrzymania spółki i realizacji parkingów „Park&Ride”. Podnosił, że zadania pod nazwą budowa parkingów nie ma w umowie spółki z miastem.

W swoim piśmie do Jacka Majchrowskiego, Gibała pytał prezydenta, co ten zamierza zrobić w sytuacji, kiedy spółka nie będzie w stanie realizować zadania jakim jest tworzenie nowych miejsc parkingowych w Krakowie, a w szczególności czy rozważa jej likwidację albo przekształcenie. - Mając na uwadze planowane inwestycje oraz określony plan działań Spółki obecnie nie ma potrzeby rozważania jej likwidacji lub przekształcenia – stwierdził przed rokiem Jacek Majchrowski.

W tym roku jednak kwestia budowy parkingów na Bieżanowie, Kurdwanowie i Małym Płaszowie wróciła ZIKiT, bo miasto w sprawie finansowania liczy na środki unijne. - W związku z tym, że na budowę mają być pozyskiwane pieniądze unijne, obowiązują pewne zasady. Jedna z nich mówi, że nie może ich budować spółka - tłumaczy dla „Gazety Wyborczej” Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Nad uchwałą „ w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta miasta Krakowa dot. likwidacji Miejskiej Infrastruktury sp. zo.o.” krakowscy radni pochylą się podczas sesji 27 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE