PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowscy radni PiS chcą likwidacji Miejskiej Infrastruktury

  • AW    22 kwietnia 2016 - 19:15
Krakowscy radni PiS chcą likwidacji Miejskiej Infrastruktury
Budową krakowskich parkingów P&R zajmować się ma ZIKiT. Zdaniem radnych PiS utrzymywanie spółki MI jest zatem bezcelowe (fot.mi.krakow.pl)

• Zdaniem klubu radnych PiS w Krakowie,  jednoosobowa spółka należąca do miasta nie realizuje celu w jakim została powołana. Chodzi o budowę trzech parkingów „P&R”.
• Przed rokiem prezydent Jacek Majchrowski bronił zasadności funkcjonowania Miejskiej Infrastruktury, ale w międzyczasie budowę parkingów przejęli urzędnicy.
• Uchwałą w sprawie likwidacji MI rada zajmie się na najbliższej sesji 27 kwietnia.
Projekt uchwały autorstwa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie zakłada zobowiązanie prezydenta miasta do przygotowania procesu likwidacji spółki Miejska Infrastruktura (MI).

MI rozpoczęła działalność 1 czerwca 2014 r. przejmując zarządzanie strefą płatnego parkowania od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiTK). Jednak jej głównym zadaniem miała być realizacja parkingów „Park&Ride” przy pętlach na Bieżanowie, Kurdwanowie i Małym Płaszowie.

- Spółka nie realizuje zadań, do których została powołana głównie w zakresie budowy parkingów. Powołana spółka nie spełniała i nadal nie spełnia wymaganych oczekiwań – czytamy w uzasadnieniu projektu radnych klubu PiS.

Przypomnijmy, wątpliwości co do działalności spółki w ubiegłym roku miał b.poseł Łukasz Gibała, który pisał do władz Krakowa w sprawie kosztów utrzymania spółki i realizacji parkingów „Park&Ride”. Podnosił, że zadania pod nazwą budowa parkingów nie ma w umowie spółki z miastem.

W swoim piśmie do Jacka Majchrowskiego, Gibała pytał prezydenta, co ten zamierza zrobić w sytuacji, kiedy spółka nie będzie w stanie realizować zadania jakim jest tworzenie nowych miejsc parkingowych w Krakowie, a w szczególności czy rozważa jej likwidację albo przekształcenie. - Mając na uwadze planowane inwestycje oraz określony plan działań Spółki obecnie nie ma potrzeby rozważania jej likwidacji lub przekształcenia – stwierdził przed rokiem Jacek Majchrowski.

W tym roku jednak kwestia budowy parkingów na Bieżanowie, Kurdwanowie i Małym Płaszowie wróciła ZIKiT, bo miasto w sprawie finansowania liczy na środki unijne. - W związku z tym, że na budowę mają być pozyskiwane pieniądze unijne, obowiązują pewne zasady. Jedna z nich mówi, że nie może ich budować spółka - tłumaczy dla „Gazety Wyborczej” Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Nad uchwałą „ w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta miasta Krakowa dot. likwidacji Miejskiej Infrastruktury sp. zo.o.” krakowscy radni pochylą się podczas sesji 27 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.