PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowska namiastka metra

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    6 września 2010 - 06:29
Krakowska namiastka metra

W najnowszej wersji projektu studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa znalazło się metro, choć wcześniej władze miasta negowały pomysł jego budowy.
Zdaniem prof. Jana Macieja Chmielewskiego, autora studium, będzie to w zasadzie premetro, czyli szybki tramwaj przebiegający w centrum miasta pod ziemią. Powinny powstać dwa tunele pod Śródmieściem: jeden na linii wschód-zachód, drugi północ-południe – informuje „Dziennik Polski”.

Prof. Chmielewski jest przeciwny budowie tradycyjnego metra. Jego zdaniem to zbyt droga inwestycja jak na Kraków: powstanie jednego kilometra kosztuje ok. 300 mln zł. Wysokie są również koszty eksploatacji. Przejazd jednego pasażera w Warszawie szacowany jest na 10 zł.

Jednocześnie prof. Chmielewski zauważa w studium, że w Krakowie problemem jest mała prędkość tramwajów: jeżdżą 14,5 km na godz. (w Warszawie – 18,5 km na godz.). W dodatku coraz wolniej: w stosunku do 2006 r. nastąpił spadek prędkości o 300 m na godz. Przyczyną spowolniania jest zatłoczenie ulic i źle działające programy sygnalizacji świetlnej. „Zielone” dla autobusów i tramwajów trwa często krócej niż dla pozostałych pojazdów.

Prof. Chmielewski proponuje utworzenie trzech tras linii premetra, które pod Śródmieściem schowane byłyby po ziemią, a poza centrum biegłyby na wydzielonych z jezdni torowiskach – podaje „Dziennik Polski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.