Krakowską spalarnię zbuduje jednak inna firma

Południowokoreańska firma budowlana POSCO Engineering & Construction Co., Ltd zajmie się budową spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Kontrakt na realizację tej inwestycji zostanie podpisany pod koniec października tego roku.
Krakowską spalarnię zbuduje jednak inna firma

Po serii sądowych odwołań, zwycięzcą przetargu na budowę krakowskiej ekospalarni ogłoszono firmę Mostostal Warszawa SA. Jak poinformował w środę Krakowski Holding Komunalny (KHK), który jest odpowiedzialny za inwestycję, spółka ta nie dopełniła jednak ustawowego obowiązku ponownego wniesienia wadium. W związku z tym została wykluczona z postępowania.

Czytaj też: Krakowska spalarnia jednak dla Mostostalu

W tej sytuacji wybrano kolejną ofertę przedstawioną przez południowokoreańską firmę POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Za realizację inwestycji zaproponowała ona cenę ponad 647,9 mln zł netto.

Według przedstawicieli KHK podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na koniec tego miesiąca, po przeprowadzeniu ostatecznej kontroli przetargu.

Czytaj też: Krakowska spalarnia znów bez wykonawcy

Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów powinna się zakończyć w ciągu około trzech lat od podpisania umowy. Projekt otrzymał 371,7 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Krakowski Holding Komunalny otrzymał też na ten cel 270 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Jak podkreślają władze Krakowa, ekospalarnia będzie nowoczesnym i ekologicznym obiektem, który spełni restrykcyjne wymogi emisji zanieczyszczeń. Zakład powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem.

Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Widać budowa autostrad przez egzotycznych wykonawców nic nas nie nauczyła. Polacy zasilą rzeszę bezrobotnych, a Koreańczycy będą wycierać krakowskie bruki. Jak sami nie potrafimy się wzajemnie szanować, to potem nie dziwmy się, że nie szanują nas na świecie.

Ludwik, 2012-10-13 17:22:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE