PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowską spalarnię zbuduje jednak inna firma

  • PAP    10 października 2012 - 18:30
Krakowską spalarnię zbuduje jednak inna firma

Południowokoreańska firma budowlana POSCO Engineering & Construction Co., Ltd zajmie się budową spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Kontrakt na realizację tej inwestycji zostanie podpisany pod koniec października tego roku.
Po serii sądowych odwołań, zwycięzcą przetargu na budowę krakowskiej ekospalarni ogłoszono firmę Mostostal Warszawa SA. Jak poinformował w środę Krakowski Holding Komunalny (KHK), który jest odpowiedzialny za inwestycję, spółka ta nie dopełniła jednak ustawowego obowiązku ponownego wniesienia wadium. W związku z tym została wykluczona z postępowania.

Czytaj też: Krakowska spalarnia jednak dla Mostostalu

W tej sytuacji wybrano kolejną ofertę przedstawioną przez południowokoreańską firmę POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Za realizację inwestycji zaproponowała ona cenę ponad 647,9 mln zł netto.

Według przedstawicieli KHK podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na koniec tego miesiąca, po przeprowadzeniu ostatecznej kontroli przetargu.

Czytaj też: Krakowska spalarnia znów bez wykonawcy

Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów powinna się zakończyć w ciągu około trzech lat od podpisania umowy. Projekt otrzymał 371,7 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Krakowski Holding Komunalny otrzymał też na ten cel 270 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Jak podkreślają władze Krakowa, ekospalarnia będzie nowoczesnym i ekologicznym obiektem, który spełni restrykcyjne wymogi emisji zanieczyszczeń. Zakład powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem.

Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ludwik, 2012-10-13 17:22:47

    Widać budowa autostrad przez egzotycznych wykonawców nic nas nie nauczyła. Polacy zasilą rzeszę bezrobotnych, a Koreańczycy będą wycierać krakowskie bruki. Jak sami nie potrafimy się wzajemnie szanować, to potem nie dziwmy się, że nie szanują nas na świecie.