PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowski Zarząd Transportu uczy dzieci poruszania się po mieście

  • JP    17 stycznia 2018 - 17:15
Krakowski Zarząd Transportu uczy dzieci poruszania się po mieście
fDzieci mogą na własne oczy zobaczyć funkcjonowanie miejskiej komunikacji (Fot. mat. pras.)

W październiku 2017 r. rozpoczęła się druga edycja Akademii Młodego Krakowianina - cyklu bezpłatnych spotkań edukacyjnych dla uczniów na temat ekologii, funkcjonowania miasta oraz bezpieczeństwa na drogach.
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych realizowane są w jednostkach miejskich, a także w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Do tej pory ZIKiT odwiedziły cztery grupy dzieci z drugich klas. W planach są kolejne spotkania, które będą prowadzone do czerwca 2018 roku.

ZIKiT dodatkowo organizuje u siebie Akademię Mobilności ZIKiT. W trakcie spotkań z uczniami prowadzone są zajęcia na temat korzystania ze środków komunikacji miejskiej oraz bezpiecznego i samodzielnego poruszanie się po mieście. ZIKiT realizuje ten projekt wspólnie z firmą Mobilis oraz kontrolerami z firmy Renoma. Do tej pory zorganizowanych zostało pięć spotkań, a w planach są kolejne.

Dzieci odbierane są bezpośrednio z placówek szkolnych. W trakcie jazdy autobusem do ZIKiT poznają najważniejsze zasady związane z podróżowaniem Komunikacją Miejską. Mają możliwość spotkania i rozmowy z kontrolerami biletów. Po dotarciu do jednostki zwiedzają najważniejsze miejsce ZIKiT - Centrum Sterowania Ruchem. Mogą tam przekonać się, w jaki sposób monitorowane są tramwaje oraz zobaczyć, ile kamer na co dzień obserwuje miasto. W trakcie spotkania zawsze przekazywana jest uczniom informacja, że dzieci w Krakowie mogą podróżować bezpłatnie. Ważne tylko, by miały przy sobie legitymację szkolną.

W ramach Akademii Mobilności ZIKiT wprowadził z końcem roku 2017 kolejne zadanie: spotkania edukacyjne dotyczące infrastruktury rowerowej Krakowa. Dedykowane są one wszystkim firmom, które wzięły udział w pilotażowej kampanii „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca.. i tak w kółko”. Celem akcji jest zachęcenie osób dojeżdżających codziennie do pracy do korzystania z rowerów, a tym samym zmniejszenie liczby samochodów na ulicach. ZIKiT realizuje projekt wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UMK, który jest pomysłodawcą inicjatywy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.