PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie MPK kupuje trzy autobusy do obsługi linii tele-busa

  • PAP/AH    15 marca 2018 - 17:16
Krakowskie MPK kupuje trzy autobusy do obsługi linii tele-busa
(fot. MPK Kraków)

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało w czwartek umowę na dostawę trzech małych autobusów miejskich do obsługi linii tele-busów, czyli autobusów wzywanych na telefon. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził tę usługę w 2007 roku.
  • Nowe autobusy będą wykorzystywane do obsługi linii tele-busa, funkcjonującej w peryferyjnych rejonach Płaszowa i Rybitw.
  • Tele-busy funkcjonują w Krakowie od 2007 roku.
  • Pasażerowie zamawiają pojazd przez telefon, a trasa i czas ich przejazdu nie są sztywno określone.

Jak poinformował rzecznik MPK Marek Gancarczyk, umowa została podpisana z firmą Automet, która za pół roku ma dostarczyć pojazdy oparte konstrukcyjnie na bazowym furgonie Mercedes-Benz Sprinter, spełniającym najwyższy europejski poziom emisji spalin Euro 6.

Cechą charakterystyczną nowych tele-busów jest duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. 7,4 metrowe pojazdy mogą zabrać 13 pasażerów na miejscach siedzących i 16 na miejscach stojących. Koszt ich zakupu wyniósł ponad 2 mln zł brutto.

Pojazdy będą posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring.

Nowe autobusy będą wykorzystywane do obsługi linii tele-busa, funkcjonującej w peryferyjnych rejonach Płaszowa i Rybitw.

Rzecznik przypomniał, że tele-busy funkcjonują w Krakowie od 2007 roku. Początkowo kursowały w rejonie Rybitw, Przewozu i Płaszowa. Pierwsza tego typu usługa w kraju została wprowadzona w ramach unijnego programu Caravel/Civitas i spotkała się z dużym zainteresowaniem podróżnych.

Pasażerowie zamawiają pojazd przez telefon, a trasa i czas ich przejazdu nie są sztywno określone. W tele-busach obowiązują standardowe bilety MPK. Miesięcznie średnia liczba pasażerów tego rodzaju transportu zbiorowego wynosi ok. 4 tys. osób.

- Usługa tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu niemal 11 lat tele-bus rozszerzał swoje granice cztery razy - wyjaśnił Gancarczyk. Według niego ofertą zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla małych dzieci.

- Przystanki zlokalizowane przed wejściem do szkół w rejonie kursów tele-busa zminimalizowały konieczność przejść przez ulicę, co jest szczególnie ważne w kwestii bezpieczeństwa dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju - dodał przedstawiciel MPK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.