PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie MPK podpisało umowę na zakup 12 autobusów hybrydowych

  • PAP    8 marca 2018 - 12:07
Krakowskie MPK podpisało umowę na zakup 12 autobusów hybrydowych
Autobus hybrydowy Volvo

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało w czwartek umowę na zakup 12 przegubowych autobusów hybrydowych szwedzkiej firmy Volvo. Dostawa pojazdów została zaplanowana na wrzesień tego roku. Wtedy cała flota autobusowa MPK będzie ekologiczna.
  • Umowa na 12 przegubowych autobusów hybrydowych, podpisana z firmą Volvo Buses Polska, opiewa na 24,9 mln zł netto.
  • MPK kupuje je w ramach unijnego instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.
  • Od 2016 r. na przyjazne dla środowiska autobusy wydano w Krakowie ok. 350 mln zł. Mieszkańcy otrzymali do dyspozycji 350 nowoczesnych pojazdów.

Prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński przypomniał, że czwartkowa umowa jest ostatnią z serii kontraktów na dostawy ekologicznych autobusów dla krakowskiego przewoźnika.

"To ostatnia i bardzo ważna umowa, bo pierwszy raz w Krakowie będą jeździć nowe autobusy firmy Volvo - są to szczególne pojazdy, bo hybrydowe, spełniające najwyższe standard ekologii" - zaznaczył.

Jak poinformowała dyrektor ds. sprzedaży Volvo Buses Polska Małgorzata Durda, pojazdy dla Krakowa będą wytwarzane w fabryce tej firmy we Wrocławiu, a ich dostawa została zaplanowana na wrzesień tego roku. Pojazdy Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas postojów na przystankach i podczas ruszania. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla.

Autobusy mieszczą 136 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących. Na ich pokładach znajdą się takie udogodnienia jak klimatyzacja, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej oraz automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. Zamontowane będą także porty USB do ładowania smartfonów.

"Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Krakowa będą zadowoleni z komfortu i jakości podróżowania tymi autobusami" - dodała dyrektor.

W zeszłym tygodniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych krakowski przewoźnik podpisał umowy na dostawę 56 autobusów Mercedes-Benz Citaro o długości 12 metrów za cenę 65,4 mln zł netto oraz 10 autobusów Autosan o długości 8,5 m za 8,4 mln zł netto. Wszystkie pojazdy będą wyposażone w silniki spalinowe spełniające najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6. Ich dostawy będą realizowane od czerwca do września.

"Wszystko wskazuje na to, że jeżeli dostawcy wywiążą się ze zobowiązań, to we wrześniu będziemy podsiadać 100 proc. taboru ekologicznego, jako pierwsza aglomeracja w Polsce" - podkreślił prezes Świerczyński.

Zakup autobusów jest realizowany w ramach unijnego instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, na który przewoźnik otrzymał dotację w wysokości 61,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.Program ten jest kontynuacją poprzedniego projektu dofinansowanego przez UE, którego efektem był zakup 107 nowych ekologicznych autobusów w latach 2016-2017.

Jak podkreślają przedstawiciele MPK, prowadzone w ostatnich latach zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w latach 2016-2018 zyskają 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów. Przeznaczono na ten cel ok. 350 mln zł.

W planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus. Władze Krakowa i MPK podpisały porozumienie w tej sprawie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • As, 2018-03-08 14:14:06

    Pięknie.........................................tylko to nie są autobusy zero emisyjne!!! No ale rozumiem, że od czegoś trzeba było zacząć!