PARTNER PORTALU
  • BGK

Kranówka z cytryną? Można pić

  • ZWI    13 września 2012 - 13:26
Kranówka z cytryną? Można pić

-Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty - taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota Jakuta, dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
W Polsce od lat panuje przekonanie, że wodą prosto z kranu można co najwyżej podlać ogródek lub się w niej umyć, a do celów spożywczych trzeba koniecznie ją przegotować. Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu branży wodno-kanalizacyjnej woda z kranu nie tylko przestała brzydko pachnieć, ale... jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Na dowód tego, prelegenci konferencji IGWP sami pili „kranówkę" z dodatkiem cytryny i mięty.

- Jakość wody w ostatnich latach nieporównywalnie się poprawiła. Woda jest bezpieczna, a kierowniczka naszego laboratorium potwierdza, że można pić ją prosto z kranu - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- Po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego podjęliśmy się nadgonienia zaległości w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Dzisiaj prawie wszystkie przedsiębiorstwa wod-kan w Polsce, a jest ich blisko 1600 spełniają wymogi unijne - powiedział na konferencji prezes IGWP Tadeusz Rzepecki. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej przez sześć lat realizowaliśmy program „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków", co zakończyło się sukcesem. Nawet w Warszawie, która przez lata słynęła z wyjątkowo złej wody, można wreszcie wypić herbatę ze smakiem i przyjemnością.

Dawniej jedyną metody uzdatniania wody było chlorowanie. Obecnie stosujemy nowoczesne technologie, między innymi ozonowanie. Efekt - z kranu leci dzisiaj niemal krystaliczna woda. Trzeba jednak pamiętać, że miejskie wodociągi dostarczają zawsze czystą wodę do głównego wodomierza, ale... na tym ich rola się kończy. Później wszystko jest w rękach administracji budynku. A jeżeli ta nie zadba o dobrą jakość instalacji, to woda może ulec zanieczyszczeniu.

Zdaniem IGWP, lepsza jakość wody nie powinna wymuszać wyższych cen - Jednym z naszych największych wyzwań jest, to żeby cena za nasze usługi była akceptowalna dla odbiorców - powiedział Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk Sp. z o.o.

Z badań jakości wody w Polsce, prowadzonych w sposób ciągły w laboratoriach przedsiębiorstw wodociągowo - kanalizacyjnych i służb sanitarnych wynika, że w miastach Polski (m.in. Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu):

1. Woda pochodząca z wodociągów spełnia wszelkie normy i jest w pełni bezpieczna do spożycia,

2. Woda pochodząca z kranów spełnia wymagania czystości bakteriologicznej, fizykochemicznej i chemicznej,

3. Wodę pochodzącą z wodociągów można pić bez przegotowania,

4. Jedynie parametry użytkowe wody, takie jak smak, zapach i twardość, różnią się w poszczególnych miastach, a czasem też w poszczególnych dzielnicach miast.

Od momentu transformacji ustrojowej, w branży wodociągowo-kanalizacyjnej wiele się zmieniło. Sukcesywnie rośnie długość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, coraz więcej mieszkańców ma dostęp do usług dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków.

Sieć wodociągowa powiększyła się (w latach 1990- 2011) ze 112,6 tys. km do 278,3 tys. km, a kanalizacyjna z 28,8 tys. km do 117,7 tys. km.

Prawdziwa rewolucja w branży zaczęła się po podpisaniu przez Polskę Traktatu Akcesyjnego do UE. Na inwestycje wodno-kanalizacyjne otrzymaliśmy ogromne dotacje z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności (przy wsparciu państwowych instytucji zajmujących się ochroną środowiska jak MŚ, NFOŚiGW, itd.). Od kilku lat rosną nakłady na gospodarkę ściekową i ochronę wód. O ile w roku 2006 przeznaczono na ten cel 3,9 mld zł, to w 2010 już 7,2 mld zł. Łącznie od 1999 do 2010 roku na inwestycje związane z gospodarką ściekową i ochroną wód wydano ponad 51 mld zł.

Czytaj też: Powiedzmy wprost - niektóre wodociągi są przeinwestowane

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-09-16 01:15:22

    Kranówkę z cytryną Rzeczoznawca zbada I nada jej, pewnie, Nazwę: " Cytrynada ". Stwierdzi też, że: " Dziadek Babci nie da rady, Jeśli pić nie będzie Ciągle " Cytrynady " ".