PARTNER PORTALU
 • BGK

Krematorium bez raportu oddziaływania na środowisko

 • AW    22 stycznia 2011 - 18:21

Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjna budowa krematorium w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie niedługo do skutku. Okazało się bowiem, że niepotrzebny jest już raport oddziaływania inwestycji na środowisko.
Jesienią ubiegłego roku, z powodu protestów mieszkańców ul. Żwirowej, którzy nie zgadzali się na budowę w pobliżu ich domów krematorium, doszło w Gorzowie do rozprawy administarcyjnej. Spotkali się na niej gorzowianie, administrator cmentarza i pracownicy wydziału ochrony środowiska urzędu miasta.

Ustalono wtedy, że rozpoczęcie budowy zostanie wstrzymane do momentu wydania raportu o działaniu na środowisko. Jak się okazało, raport nie jest już potrzebny i można rozpoczynać procedurę tworzenia krematorium. Wcześniej inwestycja otrzymała pozytywne opinie sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Koniec problemów to efekt zmiany przepisów, dzięki którym osoba, które chce wybudować krematorium, już nie musi mieć opinii i raportu działania spalarni na środowisko. Dlatego inwestor i jednocześnie administrator cmentarza przy ul. Żwirowej zawiesił sprawę z raportem i podjął działania, dzięki którym już niedługo rozpocznie się budowa gorzowskiego krematorium. Daty rozpoczęcia prac w terenie jeszcze jednak nie podaje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Drozd, 2012-05-23 10:18:12

  No cóż o szkodliwości krematorium nie świadczy nazwa ale piec kremacyjny w nim zainstalowany, dlatego wybór przez Romaniszyna włoskiego piece kremacyjnego, budowanego na licencji Matthews - amerykańskiej firmy, budzi mój sprzeciw. Piec ten nie ma żadnych zabezpieczeń środowiskowych ani filtrów - w t...akiej sytuacji nie ma żadnych gwarancji jak będzie działał i czy nie skazi środowiska  rozwiń
 • polak mały, 2011-01-25 00:11:57

  Nie wiem jaki ma wpływ na środowisko dym z krematorium, ale jeśli odwołać się do niechlubnej historii, to w czasie II wojny światowej krematoria były jednym z tych elementów, które funkcjonowały bez względu na środowisk.Nikt dotychczas nie odnotował tego faktu w powiązaniu do takich samych budowli w...e współczesności, a przecież wiadomo, że całopalenie zwłok jest rzeczą jak najbardziej wskazaną i chyba winno to po prostu uznać za fakt, z którym się nie dyskutuje. Przemysł czyni o wiele większe szkody w środowisku i nikt tego jakby nie dostrzega.  rozwiń
 • Wisieńka, 2011-01-23 20:32:41

  Wszyscy wiemy jakie krematorium na oddziaływanie na środowisko...