PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno obniża ceny biletów w autobusach. Na próbę

  • KrosnoCity.pl    3 listopada 2016 - 09:31
Krosno obniża ceny biletów w autobusach. Na próbę
Ceny będą jeszcze niższe niż przed podwyżką z 2012 roku (fot.KrosnoCity.pl)

• Rada miasta Krosna jednomyślnie uzgodniła znaczne obniżki cen biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej (MKS).
• Nowe stawki będą obowiązywały przez pół roku, od grudnia 2016 do maja 2017.
• Po tym czasie zostaną przeanalizowane efekty. Radni nie wykluczają utrzymania obniżonych cen w przyszłości.
Dotychczasowe stawki cen biletów w Krośnie zostały wprowadzone na burzliwej sesji końcem 2011 roku.

Podwyżka 4 lata temu poróżniła radnych

Uchwała o cenach biletów była poddawana pod głosowanie dwukrotnie, ponieważ za pierwszym razem nie została przyjęta. Przeciwko podwyżkom byli radni PiS i ówczesny klub PO. Argumentowali, że wyższe ceny będą oznaczały mniej pasażerów, a przecież warunki dofinansowania nowych autobusów wymagają spełnienia określonych wskaźników przewozów. W pierwszym głosowaniu wstrzymała się Anna Dubiel (Klub Samorządowy popierający prezydenta), co spowodowało, że podwyżka nie przeszła.

W przerwie obrad prezydent Piotr Przytocki powiedział, że "sesja jeszcze się nie skończyła". Faktycznie, w dalszej części ponownie poddano projekt pod głosowanie, a radna Dubiel już poparła podwyżki, tak jak jej koledzy. Najgłośniejszym zwolennikiem podwyżek był ówczesny przewodniczący rady miasta, Stanisław Słyś (Samorządne Krosno, teraz jest już byłym radnym, ale za to działaczem lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej). 

Głosowanie nad obniżką było jednomyślne

Teraz, po prawie 5 latach radni postanowili wprowadzić większe zmiany w cenniku biletów. Jednomyślnie przegłosowano promocyjna obniżkę na pół roku. Ceny będą jeszcze niższe niż przed podwyżką z 2012 roku. Uchwalono obniżenie ceny biletu jednorazowego normalnego zakupionego w autobusie, w punktach sprzedaży oraz w formie elektronicznej do kwoty 1,50 zł, obniżenie ceny biletu normalnego, miesięcznego z możliwością jednokrotnej przesiadki do kwoty 49,00 zł i obniżenie ceny biletu normalnego, miesięcznego na wszystkie linie do kwoty 49,00 zł.

Zaproponowane ceny promocyjne będą wprowadzone na 6 miesięcy, od 1 grudnia 2016 roku do 31 maja 2016 roku.

"Czasowe wprowadzenie niższych cen biletów normalnych ma charakter poznawczy, zamierza się zbadać wpływ obniżenia cen biletów na zwiększenie ilości pasażerów w komunikacji miejskiej. Oszacowanie przewidywanych skutków finansowych podjęcia uchwały jest trudne z uwagi na planowany do przyjęcia od 1 stycznia 2017 roku nowy rozkład jazdy, który wprowadza wiele zmian w pracy przewozowej operatora w Krośnie" - czytamy w uzasadnieniu.

"Zakłada się optymistycznie, że w Krośnie dojdzie do zmian zaobserwowanych w innych miastach i zwiększenie pracy eksploatacyjnej zostanie prawie w całości zrekompensowane wyższymi przychodami ze sprzedaży biletów" - uzasadniono potrzebę przyjęcia uchwały.

Radny Robert Hanusek (radny Klubu Samorządowego, który 4 lata temu poparł podwyżkę) podkreślał, że jest to ważna uchwała wychodząca naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

W dyskusji radni byli zgodni, że jeżeli "promocyjna" obniżka cen biletów przyniesie pozytywne rezultaty, to uchwałę będzie można przedłużyć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2016-11-03 15:08:18

    5o groszy(cena bułki) to byłaby rozsądna cena. 1,50 to jednak prawie bochenek chleba.