PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno: Samorząd kupił 21 nowych autobusów

  • PAP/TK    23 lutego 2018 - 17:22
Krosno: Samorząd kupił 21 nowych autobusów
Połowa z kupionych przez Krosno autobusów ma napęd hybrydowy (Fot. mat. prasowe)

Za 38 mln zł samorząd Krosna kupił 21 autobusów dla komunikacji miejskiej. 11 z nich ma napęd hybrydowy a pozostałe spalinowy. Pojazdy zostały kupione w ramach unijnego projektu.
  • Autobusy wyposażone będą również w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak klimatyzacja, system informacji pasażerskiej oraz bezprzewodowy Internet.
  • Pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia br., a ostatnia dostawa planowana jest na początek października br.
  • Oprócz zakupu autobusów w ramach unijnego projektu wybudowane zostaną również zatoki autobusowe oraz wiaty przystankowe.

Jak poinformował PAP prezydent Krosna Piotr Przytocki, dzięki nowym pojazdom pasażerowie będą mogli bardziej komfortowo podróżować. "To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny" - dodał.

Wszystkie autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EURO 6. Wyposażone będą również w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak klimatyzacja, system informacji pasażerskiej oraz bezprzewodowy Internet.

Przytocki zaznaczył, że pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia br., a ostatnia dostawa planowana jest na początek października br.

W przetargu na dostawę trzech różnego typu niskoemisyjnych autobusów miejskich wpłynęły trzy oferty.

11 autobusów z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) o długości ponad 10,5 m dostarczy firma Volvo. Kolejne 8 sztuk niskopodłogowych autobusów o napędzie spalinowym dostarczy Autosan. Natomiast 2 autobusy klasy mini o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy firma MMI.

Jak poinformowała PAP dyrektor Volvo Buses na Polskę i kraje bałtyckie Małgorzata Durda, do Krosna dostarczone będą autobusy Volvo 7900 Hybrid.

"Pojazdy te doskonale sprawdzają się w ruchu miejskim. Podczas postoju np. na przystankach czy światłach, a także przy małych prędkościach, z którymi najczęściej mamy do czynienia w ruchu miejskim, autobus korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego. Dzięki temu zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie - dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla" - zaznaczyła.

Autobusy hybrydowe są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postoju. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie niedużym silnikiem diesla. Baterie zasilające napęd elektryczny ładują się podczas hamowania i z nadwyżki mocy silnika, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

Czytaj także: Po ile autobus? Elektryczny, hybrydowy, spalinowy? Gminy inwestują w elektromobilność

Zakup autobusów dla krośnieńskiej komunikacji jest częścią dużego projektu pn. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" o wartości ponad 38 mln zł, który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. Jest on realizowany przez samorząd Krosna w partnerstwie z gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Oprócz zakupu autobusów w ramach projektu wybudowane zostaną również zatoki autobusowe oraz wiaty przystankowe. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.