PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno: W 2018 r. wzrosną ceny za śmieci

  • KrosnoCity.pl    18 grudnia 2017 - 11:08
Krosno: W 2018 r. wzrosną ceny za śmieci
Obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest egzekwowanie od wszystkich mieszkańców gospodarowania odpadami zgodnie ze złożoną deklaracją (fot.KosnoCity.pl)

Rada Miasta Krosna przyjęła przedstawiona przez prezydenta propozycję podwyżek opłat za "gospodarowanie odpadami", czyli za śmieci. Jeżeli nie segregujesz odpadów, to zapłacisz nawet 22 złote od osoby. Rozważane są też sposoby na "uszczelnienie systemu".
Nowa uchwała podnosi stawki opłat w Krośnie z 9 na 11 złotych za osobę w przypadku odpadów segregowanych i z 18 na 22 złote za osobę, gdy ktoś nie segreguje odpadów. Przyczyną podwyżki jest to, że działający w mieście system się nie bilansuje, brakuje pieniędzy. Opłata nadal będzie liczona "od osoby", a odpowiedzialnym za jej uiszczenie jest właściciel lub zarządca budynku.

W dyskusji radni zgłaszali wątpliwości. Przede wszystkim zauważyli, że według "deklaracji śmieciowych" w mieście jest nawet o 10 tysięcy mieszkańców mniej, niż w oficjalnych statystykach. Sławomir Bęben (Klub PiS) dopytywał o uszczelnienie systemu, które było zapowiadane już 3 lata temu. Radny Witold Skiba (Samorządne Krosno), podkreślał, że brakujące w systemie środki znalazłby się, gdyby wszyscy płacili.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Krzysztof Smerecki odpowiadał, że największy problem jest ze wskazaniem ile osób mieszka w budynkach wielorodzinnych. Dodał jednak, że istotne znaczenie mają obowiązki zarządcy nieruchomości.

- Obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest egzekwowanie od wszystkich mieszkańców gospodarowania odpadami zgodnie ze złożoną deklaracją - podkreślał naczelnik. Zapowiedział, że Miasto będzie egzekwować te obowiązki od zarządców nieruchomości.

Radny Grzegorz Rachwał (Samorządne Krosno) pytał o to, czy na wzrost kosztów wpływa brak spalarni odpadów w Krośnie. Przekonywał, że budowa spalarni przyniosłaby zyski między innymi z tytułu odbioru odpadów i produkcji energii. Wywołało to wymianę zdań na temat spalarni. Sławomir Bęben (PiS) podkreślił, że był przeciwny spalarni, bo powinno kłaść się nacisk na segregację i odzysk, a nie spalanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.