PARTNER PORTALU
  • BGK

Krótkotrwała radość z obniżki cen gazu

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    14 listopada 2012 - 07:05
Krótkotrwała radość z obniżki cen gazu

Radość z obniżki cen gazu może nie trwać długo. Od 2013 r., dzięki upustowi uzyskanemu od Rosjan. taryfy powinny spaść o co najmniej 5 proc. Ale prawdopodobnie po kilku miesiącach cena ponownie wzrośnie.
Bowiem gaz w UE jest obciążony akcyzą. Polska korzysta ze zwolnienia podatkowego, ale wygasa ono za niecały rok. I jak wylicza „Dziennik Gazeta Prawna", jeśli PGNiG obniży od 1 stycznia ceny dla tzw. kuchenkowiczów z 1,35 do 1,28 zł za m sześc., to od 1 listopada wzrosną one o niemal 4 proc. - do 1,33 zł.

Taki scenariusz sprawi, że obniży się konkurencyjność polskich firm - ocenia Mariusz Swora, b. prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Akcyza będzie szczególnie bolesna dla największych odbiorców - z branży chemicznej i petrochemicznej.

Jak ocenia Swora, powinniśmy skorzystać z przepisów UE, które dopuszczają, by gaz zużywany np. przez przemysł energochłonny był nadal zwolniony z akcyzy.

Ministerstwo Finansów myśli o noweli ustawy o podatku akcyzowym, ale - jak stwierdza „DGP" - nie ujawnia na jakim etapie są prace, ani w którą stronę zmierzają.

„Obecnie trwa analiza kierunków zmian opracowana przez przedstawicieli branży gazowniczej oraz ich ocena pod kątem ewentualnego wprowadzenia w życie" - podaje MF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewski, 2012-11-14 13:03:36

    Trzeba nie żyć w tym kraju, żeby wiedzieć, że takie informacje to zwykła ściema albo prorządowy piar! Aby ludzki rozpromieniły się na pół godziny, a później niech ich szlag...Nikogo nie obchodzi kondycja społeczeństwa. Nikomu nie zależy, żeby tu było lepiej np. młodym, starym. Od rana do wieczora sy...stem nakierowany jest na to, żeby nas "wydudkać" od A do Z!!! Chory bantustan, podobno jakaś potęga, chyba w ukrywaniu biedy i dysproporcji zarobkowych!!!  rozwiń