PARTNER PORTALU
  • BGK

Krotoszyn sprywatyzował ciepło

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    8 listopada 2010 - 11:47
Krotoszyn sprywatyzował ciepło

Dalkia Poznań nabędzie od władz miasta Krotoszyn 85 proc. udziałów w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Krotoszynie. Dalkia zobowiązała się zainwestować w system ciepłowniczy 5 milionów złotych w ciągu 5 lat.
Oferta Dalkii została wybrana w przetargu publicznym przeprowadzonym przez Urząd Miasta. Dziś podpisano umowę prywatyzacyjną. Wcześniej Dalkia Poznań podpisała z przedstawicielami związków zawodowych ZEC Krotoszyn porozumienie dotyczące gwarancji zatrudnienia i pakietu socjalnego.

Wartość zakupu to blisko 7 milionów złotych, które po zamknięciu transakcji wpłyną do budżetu miasta. Dalkia Poznań zapłaci więc 109 złotych, 20 groszy za jeden udział ZECu Krotoszyn. System składa sie 10,5 km sieci ciepłowniczej, z czego 4 km to sieć preizolowana. Opalana węglem Kotłownia Rejonowa stanowi główne źródło systemu, pozostałe źródła to 14 kotłowni lokalnych: 8 gazowych, 5 węglowych oraz jedna na ekogroszek. Na system składa się 85 węzłów cieplnych, łączna moc to 24,6 MW w tym 3 MW na potrzeby ciepłej wody użytkowej.
Krotoszyn to 41 miasto, w którym Dalkia będzie ogrzewać mieszkańców, gwarantując wysokiej jakości usługi i przystępne ceny za ciepło. Inwestycje planowane przez Dalkię powinny skutkować w krótkim czasie zwiększeniem dostępu do ciepła systemowego oraz ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców miasta.

- Transakcja jest potwierdzeniem strategii Dalkii na polskim rynku - budowania trwałych i długofalowych relacji z gminami poprzez efektywne zarządzanie systemami ciepłowniczymi. Dalkia Poznań zamierza zainwestować w Krotoszynie co najmniej 5 milionów złotych w ciągu najbliższych 5 lat - głównie w modernizację istniejącego majątku. W wielu miastach, w których działamy pracujemy także nad likwidacją lokalnych kotłowni i zwiększania w mieście dostaw ciepła systemowego, co znacząco poprawia jakość powietrza - mówi Jerzy Woźniak, prezes Dalkia Poznań.

Dalkia zamierza rozwijać w Krotoszynie działalność zgodnie z polityką Grupy Dalkia i Veolia Environnement polegającą na optymalizacji zużycia energii w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Szczególnie ważne będzie dla firmy przygotowanie systemu do wymogów w zakresie ochrony środowiska oraz zróżnicowania stosowanych paliw w tym paliw odnawialnych. Dalkia będzie także promować i rozwijać działania związane z programem likwidacji emisji z niskich kominów, czyli indywidualnych, często przestarzałych, instalacji grzewczych w centrum Krotoszyna. Dalkia prowadziła już takie działania w innych miastach (np. Poznań Łódź, Chrzanów) co skutkowało znaczącą poprawą jakości powietrza, a tym samym warunków życia w centrum miast.

Dalkia Polska jest największym prywatnym operatorem sieci ciepłowniczych obecnym w czterdziestu miastach w całym kraju. Jest także trzecim co do wielkości aktorem na rynku kogeneracji poprzez elektrociepłownie w Łodzi i Poznaniu.

Przychody skonsolidowane Dalkii Polska przekroczyły w 2009 roku 1,9 miliarda złotych. Grupa zatrudnia ponad 5 tys. osób. Spółki Dalkii w Polsce zarządzają mocą cieplną około 5 tys. MW i elektryczną około 800 MW, oraz ponad 1600 kilometrami miejskich sieci ciepłowniczych.

Dalkia Polska SA posiada 99,92 proc. Dalkii Poznań, 52,4 proc. akcji Dalkii Poznań ZEC bezpośrednio i 45 proc. przez Dalkię Poznań, 57,6 proc. akcji Dalkii Łódź, 100 proc. Dalkii Energy & Technical Services, 100 proc. Dalkii Services, 100 proc. Dalkii Paliwa oraz 100 proc. Dalkii term.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.