PARTNER PORTALU
  • BGK

Krótsza trasa tramwaju konnego

  • Przegląd prasy/Gazeta Stołeczna    14 czerwca 2011 - 09:35
Krótsza trasa tramwaju konnego

Trasa konnego tramwaju – jednej z warszawskich atrakcji zapowiadanych po remoncie ul. Chłodnej – będzie krótsza niż w projekcie.
Zarząd Dróg Miejskich nie zgodził się na przecięcie torem jezdni ul. Żelaznej, którą niedawno naprawiano – Informuje Gazeta Stołeczna”.

Przebudowa fragmentu Chodnej między al. Jana Pawła II a Żelazną – trwa od września zeszłego roku. Ma przywrócić ulicy blask, która zacznie przyciągać warszawiaków. Kosztem 11 mln zł Chłodna zyska równe chodniki, latarnie „pastorały”, ławki i akacje kuliste.

Kolorową kostką zaznaczone zostaną linie dawnej zabudowy, po której nie ma dziś śladu, a emitująca światło instalacja przypomni przerzuconą nad ulicą kładkę, która w 1942 r. łączyła małe i duże getto.

Do 15 września wszystko ma być gotowe, ale remont od początku budzi gorące dyskusje wśród obrońców zabytków i varsavianistów. Lokalni społecznicy ze Stowarzyszenia „Chłodna – Oś Saska” domagali się, by na przebudowanej Chłodnej pojawił się tramwaj.

Dla kursującego okazjonalnie turystycznego omnibusu przewidziano krótką trasę: od dawnych Koszar Mirowskich (obecnej jednostki straży pożarnej) przy Chłodnej 3 poprzez skrzyżowanie z Żelazną do klubokawiarni Chłodna 25.

W przyszłości miałby dotrzeć do Towarowej. Tor tramwajowy znalazł się w projekcie przebudowy ulicy, zaakceptowanym przez służby miejskie.

Ze starych szyn, które leżały na Chłodnej udało się skompletować jeden tor i ułożyć jeszcze fragment drugiego jako rodzaj lapidarium.

W ostatni weekend szyny tramwaju miały przeciąć Żelazną. Urząd Woli wystąpił do ZDM o czasowe zamknięcie skrzyżowania.

Drogowcy, którzy wcześniej uzgodnili projekt, tym razem powiedzieli jednak: „nie”. Odmówili zgody na ponowne prucie naprawianej w zeszłym roku jezdni – informuje „Gazeta Stołeczna”.

Tramwaj będzie więc jeździł krócej: od koszar do cukierni przed Żelazną. Tu konia się odczepi, przeprowadzi na tył wagonu i pojazd wróci po tym samym torze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KONIK tramwajowy, 2011-06-14 10:29:44

    Krótsza trasa,krótszy czas przejazdu,mniej przyjemności...Mniej,mniej coraz mniej...Bardzo to przykre i smutne.A PRZECIEŻ TRAMWAJ JEST POTRZEBNY MIESZKAŃCOM I TURYSTOM !!!