PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto chce likwidacji straży miejskiej

 • Przegląd prasy/Gazeta Wrocławska    5 grudnia 2012 - 10:54
Kto chce likwidacji straży miejskiej

Dyskusje na temat likwidacji straży miejskiej toczą się w Bydgoszczy, Szczecinie, Kielcach i Krakowie. Likwidować jednostek nie zamierzają za to: Wrocław, Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra. Planują nawet ich rozwój.
Świeradów-Zdrój też chce zlikwidować straż miejską. Nie jest pierwszą dolnośląską gminą, która podjęła taką decyzję - pisze „Gazeta Wrocławska".

W 1995 r. zrobił to Głogów. Władze miasta rozpatrują jednak projekt reaktywacji jednostki. Gmina Lubomierz już to zrobiła. Nowa jednostka liczy dwóch funkcjonariuszy, o pięciu mniej niż w latach 90. Władze gminy są jednak zadowolone z jej pracy.

Czytaj też: Straż gminna się nie sprawdza?

Niektóre decyzje o likwidacji straży miejskiej lokalne samorządy tłumaczą wysokimi kosztami jej utrzymania. Za częścią takich decyzji kryją się jednak przypadki przekraczania przez strażników uprawnień.

Z drugiej strony w wielu przypadkach władze planują rozwój służb, na przykład w Wałbrzychu, gdzie strażnicy, oprócz ustawowych zadań, zajmują się zwalczaniem nielegalnych wyrobisk węgla, tzw. Biedaszybów - informuje „Gazeta Wrocławska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • borka GD, 2012-12-28 20:42:55

  trzeba ni słowa... Oto kilka kolejnych wypowiedzi Jerzego Dziewulskiego, wymagających skomentowania. „Jedynie policja stara się w miarę możliwości realizować zadania związane z innymi wykroczeniami drogowymi niż prędkość”. Tak zabawna wypowiedź, że aż mało śmieszna, paradoksalnie.... Toż nawet tabloidy pełne są relacji, jak to ci niedobrzy strażnicy „gnębią” biednych, parkujących gdzie popadnie, kierowców. Jacy to oni (strażnicy nie kierowcy) są „be”, bo samochody zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego odholowują, na inne zakładają blokady, w jeszcze innych miejscach karzą mandatami, bo dobre słowo, zwane „pouczeniem” tak działa na sprawców, jak kadzidło na umarłego. O innych działaniach straży z braku miejsca nie wspomnę. Ale cóż tam fakty, liczy się „jedynie policja...”.  rozwiń
 • Rysiek W. (Wrocław), 2012-12-10 15:54:17

  Kto chce likwidacji ? Mieszkańcy !
 • Kuba, 2012-12-08 22:14:19

  Dziwie się braku obiektwizmu w ocenia działań strazy. Tak naprawdę oczekiwania jak wobec Polcji - która ma olbrzymi budżet,zreszta nie wadomo czemy zwiekszany przez samorzady choc bezpieczeństto to zadanie rządowe a nie samorządowyza. Policja się "opieprza" ale opieprzamyza ioch nieudolnoś...ć straż - taka prawda. Przecież to tylko urzednicy i to z reguły najgorzej opłacani  rozwiń