PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto wybuduje spalarnię odpadów w Gdańsku? Rozmowy z chętnymi zakończone

  • wnp.pl/AT    11 października 2016 - 10:39
Kto wybuduje spalarnię odpadów w Gdańsku? Rozmowy z chętnymi zakończone
Spalarnia odpadów w Gdańsku ma zostać być gotowa w 2020 r. (fot.PTWP)

• Odbyła się trzecia i ostatnia tura dialogu konkurencyjnego z pięcioma wykonawcami, którzy zostali zakwalifikowani do postępowania na budowę spalarni odpadów w Gdańsku.
• Inwestycja, realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ma zostać oddana do użytku w 2020 r.
Jak podała komunalna spółka Zakład Utylizacyjny, podczas trzeciej tury dialogu omawiano zapisy projektu umowy PPP przygotowanej przez zamawiającego, jak również analizowano uwagi zgłoszone przez oferentów w turze drugiej.

- Równolegle z prowadzeniem dialogu konkurencyjnego, zamawiający kontynuuje prace nad ostatecznymi założeniami dla projektu spalarniowego, których wynikiem będzie dokument SIWZ - wskazała spółka.

- Jego powstanie umożliwi pięciu oferentom przygotowanie i złożenie końcowych ofert na zaprojektowanie, budowę i eksploatację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku. Ostateczny wybór wykonawcy dokonany zostanie w przyszłym roku - dodała.

Przypomnijmy, że wśród podmiotów ubiegających się o budowę spalarni o nominalnej wydajności przetwarzania odpadów komunalnych do 250 tys. ton rocznie znajdują się:

1. Dalveo Poznań (grupa Veolia)

2. Sita Bałtycka Energia

3. ITPOK Gdańsk sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie (grupa EEW Energy from Waste)

4. Konsorcjum: Astaldi, Termomeccanica Ecologia, TIRU (grupa EDF)

5. ITPOK Gdańsk sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (wspólnicy POSCO Engineering and Construction i Remondis)

Przedsięwzięcie będzie realizowane pod nową nazwą Port Czystej Energii. Za przedsięwzięcie odpowiada komunalna spółka Zakład Utylizacyjny, która prowadziła też negocjacje z pomorskimi gminami na temat przekazywania odpadów do planowanej instalacji. W sumie spalarni mają trafić odpady z ok. 50 gmin.

Jak podkreślano, projekt ma regionalne znaczenie, ponieważ rozwiąże problem zakazu składowania tzw. odpadów energetycznych dla wszystkich samorządów oddających je do termicznego przekształcania. Wg wstępnych założeń, instalacja ma przetwarzać rocznie 160 tys. ton odpadów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.