PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto wypłaci trzynastki pracownikom Wód Polskich?

 • pt    19 lutego 2018 - 08:54
Kto wypłaci trzynastki pracownikom Wód Polskich?
Zdaniem Przemysława Dacy prawo do tzw. trzynastek dla pracowników Wód Polskich mogą ustalić wyłącznie organy samorządu terytorialnego (fot. wodypolskie)

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwrócił się do marszałków województw z prośbą o uregulowanie sprawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 rok, na które czeka część podległych mu pracowników.
 • Zdaniem Przemysława Dacy prawo do tzw. trzynastek dla pracowników Wód Polskich mogą ustalić wyłącznie organy samorządu terytorialnego.
 • Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego skierował pismo do marszałków województw.
 • Sprawą wypłaty trzynastek ma zająć się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W piśmie wysłanym do marszałków województw prezes Wód Polskich wskazał, że docierają do niego niepokojące sygnały od części pracowników, którzy nie otrzymali dotąd żadnej informacji w sprawie wysokości i terminu wypłacenia należnych im za 2017 r. tzw. trzynastek.

Czytaj też: Wody Polskie: trudny dialog w sprawie wynagrodzeń

2657 pracowników nowo utworzonego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do końca ubiegłego roku pracowało w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych lub wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych, które realizowały zadania marszałka województwa. Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (art. 542) stali się oni pracownikami Wód Polskich.

Prezes Przemysław Daca wskazuje, że jego zdaniem prawo do tzw. trzynastek dla tych pracowników mogą ustalić wyłącznie organy samorządu terytorialnego.

Czytaj: Ceny wody. Jest druga wersja rozporządzenia w sprawie taryf wodnych  

- Marszałkowie województw, a w szczególności powołani przez nich likwidatorzy wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych dysponują dokumentacją płacową oraz listami obecności pracowników, którzy otrzymywali wynagrodzenie w 2017 roku. Te źródła są miarodajną, właściwą i jedyną podstawą do ustalenia prawa do „trzynastek” za 2017 rok – mówi Przemysła Daca.

Prezes Wód Polskich zauważa też, że najprawdopodobniej środki na te wynagrodzenia zostały zabezpieczone w budżetach urzędów marszałkowskich na 2017 r.

Pismo Prezesa PGW Wody Polskie w tej sprawie z dnia 16 lutego zostało wysłane do wszystkich marszałków województw. Na prośbę Przemysława Dacy będzie to jeden z tematów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (15)

 • Emeryt, 2018-02-21 20:06:36

  Moim zdaniem byli pracownicy wzmiuw powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za 2017 r., tzw. 13-tą pensję od wzmiuw w likwidacji, czyli od marszałka danego województwa, gdyż do 31.12.2017 r. byli pracownikami ww. jednostki i świadczyli dla niej pracę. Tłumaczenie niektórych urzędów marszałkowskich ...w tym zakresie jest co najmniej nie na miejscu, przecież pracownicy dawnych wzmiuw stali się z mocy prawa pracownikami PGW Wody Polskie z dniem 01.01.2018 r. i zapis, że Wody Polskie wchodzą z dniem 01.01.2018 r. w prawa i obowiązki byłych zarządców wód i urządzeń dotyczą czego innego, a nie akurat "13". Czym się różni pracownik wzmiuw, który z dniem 01.01.2018 r. stał się z mocy prawa pracownikiem PGW WP od pracownika wzmiuw, który z końcem 2017 r. przeszedł na emeryturę i otrzymał "13" za 2017 r. Jakoś urząd marszałkowski nie tłumaczył się, że to ZUS powinien wypłacić "13". Jeżeli to jest prawda, co niektórzy o tym tutaj piszą, to muszę powiedzieć, że to jest chore. Szkoda tylko ludzi, bo pensje jak słyszałem w niektórych rzgw obcięto, więc nie dziwię się, że pracownicy tracą chęć do pracy. Zal mi jest moich koleżanek i kolegów byłych współpracowników.  rozwiń
 • Pendragon, 2018-02-21 08:07:56

  Problem polega na tym, że trwają przepychanki pomiędzy marszałkami województw a Wodami Polskimi o to, kto powinien wypłacić trzynastki. Niektórzy marszałkowie uważają, że skoro Wody Polskie przejęły pracowników i weszły wobec nich w prawa i obowiązki pracodawcy (na podstawie nowego Prawa wodnego), t...o mają też obowiązek wypłacić trzynastki. Wystąpienie prezesa Dacy to jest taki wymyk, że ten obowiązek spoczywa na marszałkach i żeby przypadkiem nikt nie domagał się od Wód Polskich wypłacenia trzynastych pensji. Trwa w tej sprawie przepychanka a dawni pracownicy WZMiUW czekają, coraz bardziej wściekli i rozgoryczeni, bo kolejny raz są spychani do kąta. A to, że RZGW nie dostało jeszcze trzynastek, nie ma znaczenia, bo pracownicy RZGW trzynastki dostaną na pewno, chociaż później. Co z pracownikami WZMiUW, nie wiadomo.  rozwiń
 • Lam, 2018-02-20 14:01:05

  RZGW i KZGW dostawały 13-tki zwykle w marcu, więc jest szansa że będą :)