PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto zaniedbał gospodarkę ściekami, musi to nadrobić

  • pt    17 kwietnia 2014 - 08:15
Kto zaniedbał gospodarkę ściekami, musi to nadrobić

Gminy muszą zredukować w ciągu 10 lat obecności azotu i fosforu w ściekach komunalnych. Trzeba zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków za 918 mln zł.
Samorządowcy ze Związku Miast Polskich zaaprobowali rządowy projekt ustawy Prawo wodne, który jest transpozycją dyrektyw PE. Chodzi m.in. o redukcję w ciągu 10 lat obecności azotu i fosforu w ściekach komunalnych.

To poważna sprawa dla samorządów. Trzeba zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków w latach 2014-2023 i wydać na to 918 mln. zł, przy czym budżet państwa nie będzie zobowiązany do przeznaczenia na te cel swoich środków. Jak zapisano w uzasadnieniu nowelizacji - jest to zadanie własne gmin.

Samorządy będą mogły korzystać jedynie z pożyczek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – To zadanie nie jest nowe, normy i tempo ich wdrażania jest znane od 2004 roku – mówił dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski. - Biorąc pod uwagę poziom inwestycji samorządowych w gospodarkę wodno-ściekową, to te kwoty nie budzą większych emocji, ponieważ JST wydają na ten cel wielokrotnie więcej.

Porawski zaznaczył jednak, że to ocena ogólna, a problem dotknie konkretnych miejscowości i instalacji.

– Dlatego należy zażądać od rządu programu pomocowego dla tych jednostek, które znajdą się w trudnej sytuacji. W grę powinny wchodzić nie tylko pożyczki, ale też dotacje z NFOŚ.

Członkowie zarządu ZMP zwrócili uwagę, że będzie to pomoc dla tych, którzy nic do tej pory w dziedzinie gospodarki ściekami nie zrobili i sami są po części winni sytuacji w jakiej się znaleźli.

– Wiele samorządów, które nie chciały płacić kar, inwestowało wcześniej i obecnie mają spełnione normy w zakresie oczyszczania ścieków – stwierdził Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

Ostatecznie ustalono, że rząd powinien poinformować gminy o różnych źródłach finansowania inwestycji w tej dziedzinie, a istniejące już mechanizmy powinny być przyjazne i dostępne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ekolog, 2014-04-17 21:38:56

    Zobaczycie, tak samo będzie z odpadami, które wciąż lądują na składowiskach. Albo robi się z nich niby-kompost. W końcu ktoś to sprawdzi a kary jak zwykle zapłacimy wszyscy!! Ciekawi niech poczytają rewolucjaodpadowa.pl