Kto zaniedbał gospodarkę ściekami, musi to nadrobić

Gminy muszą zredukować w ciągu 10 lat obecności azotu i fosforu w ściekach komunalnych. Trzeba zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków za 918 mln zł.
Kto zaniedbał gospodarkę ściekami, musi to nadrobić

Samorządowcy ze Związku Miast Polskich zaaprobowali rządowy projekt ustawy Prawo wodne, który jest transpozycją dyrektyw PE. Chodzi m.in. o redukcję w ciągu 10 lat obecności azotu i fosforu w ściekach komunalnych.

To poważna sprawa dla samorządów. Trzeba zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków w latach 2014-2023 i wydać na to 918 mln. zł, przy czym budżet państwa nie będzie zobowiązany do przeznaczenia na te cel swoich środków. Jak zapisano w uzasadnieniu nowelizacji - jest to zadanie własne gmin.

Samorządy będą mogły korzystać jedynie z pożyczek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – To zadanie nie jest nowe, normy i tempo ich wdrażania jest znane od 2004 roku – mówił dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski. - Biorąc pod uwagę poziom inwestycji samorządowych w gospodarkę wodno-ściekową, to te kwoty nie budzą większych emocji, ponieważ JST wydają na ten cel wielokrotnie więcej.

Porawski zaznaczył jednak, że to ocena ogólna, a problem dotknie konkretnych miejscowości i instalacji.

– Dlatego należy zażądać od rządu programu pomocowego dla tych jednostek, które znajdą się w trudnej sytuacji. W grę powinny wchodzić nie tylko pożyczki, ale też dotacje z NFOŚ.

Członkowie zarządu ZMP zwrócili uwagę, że będzie to pomoc dla tych, którzy nic do tej pory w dziedzinie gospodarki ściekami nie zrobili i sami są po części winni sytuacji w jakiej się znaleźli.

– Wiele samorządów, które nie chciały płacić kar, inwestowało wcześniej i obecnie mają spełnione normy w zakresie oczyszczania ścieków – stwierdził Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

Ostatecznie ustalono, że rząd powinien poinformować gminy o różnych źródłach finansowania inwestycji w tej dziedzinie, a istniejące już mechanizmy powinny być przyjazne i dostępne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zobaczycie, tak samo będzie z odpadami, które wciąż lądują na składowiskach. Albo robi się z nich niby-kompost. W końcu ktoś to sprawdzi a kary jak zwykle zapłacimy wszyscy!! Ciekawi niech poczytają rewolucjaodpadowa.pl

ekolog, 2014-04-17 21:38:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE