PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorska kolej tańsza dla pasażerów i samorządu

  • JL    23 grudnia 2015 - 10:10
Kujawsko-pomorska kolej tańsza dla pasażerów i samorządu
16 mln zł mniej zapłaci w 2016 r. woj. kujawsko-pomorskie za utrzymanie kolejowych połączeń pasażerskich. Fot. Mat. pras.

Wydatki woj. kujawsko-pomorskiego na utrzymanie kolejowych połączeń pasażerskich w regionie zmniejszą się w przyszłym roku o ponad 16 mln zł.
Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu niższych stawek dopłat do obsługi połączeń na liniach zelektryfikowanych. Od 13 grudnia pasażerowie korzystają z tańszych biletów kolejowych w ramach jednolitej taryfy wojewódzkiej.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie wprowadza najtańsze bilety w Polsce

W 2015 roku na dotowanie kolejowych przewozów pasażerskich w regionie samorząd województwa przeznaczył 109 mln złotych. W 2016 roku trafią na ten cel 93 mln zł.

Obniżenie wydatków będzie możliwe dzięki znacznemu zmniejszeniu stawek dopłat do jednego pociągokilometra za przewozy na liniach zelektryfikowanych. Nowa wspólna stawka wynegocjowana z obsługującą te połączenia spółką Przewozy Regionalne wyniesie 13,77 zł za pociągokilometr.

Na tym samym poziomie (24 zł za pociągokilometr) pozostanie stawka dotacji za obsługę pasażerską na liniach niezelektryfikowanych, gdzie operatorem jest spółka Arriva RP. Podane kwoty uwzględniają opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej

– Udało nam się wynegocjować bardzo korzystną stawkę dopłaty na liniach zelektryfikowanych, mimo wprowadzenia atrakcyjnej dla pasażerów taryfy kujawsko-pomorskiej, która oznacza niższe przychody z biletów dla przewoźników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.