PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie kupi nowy pociąg dla linii Bydgoszcz-Toruń

  • JL    20 października 2015 - 07:48
Kujawsko-pomorskie kupi nowy pociąg dla linii Bydgoszcz-Toruń

Ceremonia podpisania umowy między samorządem województwa a Pesą. Fot. www.kujawsko-pomorskie.pl (Andrzej Goiński).

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zakupi jeszcze jeden nowoczesny zespół trakcyjny do obsługi połączeń kolejowych Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz.
Dostawcą, tak jak poprzednio, będzie bydgoska Pesa. Pociąg trafi na tory w połowie przyszłego roku. Marszałek Piotr Całbecki i prezes Pesy Tomasz Zaboklicki podpisali umowę w tej sprawie.

Nowy pojazd typu elf będzie zabierał na pokład 450 osób, w tym 220 na miejscach siedzących, i rozwijał prędkość do 160 kilometrów na godzinę.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie wprowadza najtańsze bilety w Polsce

Na wyposażenie składają się między innymi: klimatyzacja, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system informacji audiowizualnej z elementami wspierającymi odbiór przez osoby niedowidzące i niedosłyszące, otwarty dostęp do bezprzewodowego internetu, instalacje znoszące bariery dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach i stojaki rowerowe oraz ekologiczne toalety.

Koszt wyniesie 20 milionów złotych brutto. Dostawa w czerwcu 2016 r.

– Linię Bydgoszcz-Toruń obsługuje już pięć podobnych nowoczesnych pojazdów typu elf, zakupionych w ramach pakietu BiT City. Od planowanego nabytku różnią się tylko prędkością eksploatacyjną – w ich przypadku wynosi 120 kilometrów na godzinę. Ostatni trafił na tory w lutym tego roku – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.