PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie nie musiało się wstydzić za śmieci przed ministrem

  • PAP    12 lipca 2013 - 07:20
Kujawsko-pomorskie nie musiało się wstydzić za śmieci przed ministrem

We wszystkich 144 gminach na Kujawach i Pomorzu funkcjonuje nowy system odbioru od mieszkańców odpadów komunalnych - poinformowała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes. Przetargów na odbiór śmieci nie przeprowadziło 17 gmin w Polsce.
Ewa Mes poinformowała, że w tym województwie niemal wszystkie ze 144 gmin podjęły stosowne uchwały w sprawie gospodarki odpadami. Wyjątkiem jest gmina Nieszawa, gdzie wojewoda sama wydała w tej sprawie rozporządzenie zastępcze, ale - jak podkreśliła - wynikało to z trwającego od dłuższego czasu problemu z funkcjonowaniem samorządu w tej gminie.

"Wszędzie ogłoszono przetargi; 134 zakończyły się już podpisaniem umów, a pozostałe dziesięć samorządów jest pod naszym nadzorem, ale wszystkie mają uregulowany sposób wywozu śmieci. Po tym krótkim czasie funkcjonowania przepisów ustawy najczęściej pojawiają się zastrzeżenia do wielkości czy rodzaju pojemników udostępnianych przez firmy obsługujących wywóz odpadów" - dodała Mes.

Lokalne samorządy zgłosiły już wojewodzie pierwsze propozycje zmian w nowych przepisach. "Wątpliwości budzi np. sens odstawiania odpadów organicznych z terenów wiejskich do dużych miast" - zaznaczyła wojewoda.

Szef resortu środowiska Marcin Korolec powiedział w Toruniu, że ponad 90 proc. gmin zakończyło przetargi na odbiór śmieci lub jest w trakcie wyłaniania firm. Dodał, że resort będzie mobilizował te gminy, które do tej pory tego nie zrobiły.

Czytaj też: Minister sprawdzi jak samorządy radzą sobie ze śmieciami

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Tańczący z kubłami, 2013-07-12 17:31:56

    Gminy nie musiały się wstydzić przed ministrem za odpady - to minister powinien wstydzić się za swoje śmieci i to niebezpieczne w swoim kuble... Okazuje się, że chce uczyć Marcin Marcina - a sam...